10 maja 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa (z dnia 9 maja 2022 r.) wersja projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
16 maja 2022
Do dotychczasowego projektu ustawy dodano szereg postanowień mających czasowo ulżyć kredytobiorcom, których raty kredytów znacząco wzrosły w związku z podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ponadto, w projekcie znalazły się propozycje zmian do wybranych ustaw regulujących funkcjonowanie rynku finansowego.
W związku z dodaniem do projektu w/w nowych postanowień, projekt ustawy, która już przeszła prace w Komisji Prawniczej, został ponownie skierowany do uzgodnień.
W zakresie dotyczącym dotychczasowego clou ustawy, tj. prowadzenia działalności przez dostawców usług w zakresie finansowania społecznościowego, nie wprowadzono znaczących zmian wobec ostatniego, marcowego projektu.
Natomiast spośród nowych, wprowadzonych do projektu zmian innych niż dotyczących pomocy kredytobiorcom, warto wskazać na:
a) wprowadzenie możliwości przekazywania przez TFI, ZASI, spółki zarządzające oraz zarządzających z UE spółkom zobowiązanym do dokonywania zgłoszeń do CRBR informacji o beneficjentach rzeczywistych zarządzanych przez siebie podmiotów – w zakresie niezbędnym do dokonania tego zgłoszenia i jego aktualizacji,
b) możliwość skierowania przez KNF lub GIIF bezpośrednio do posiadacza rachunku zbiorczego żądania przekazania danych identyfikujących osoby uprawnione z papierów zapisanych na tym rachunku (obecnie takie żądanie jest kierowane za pośrednictwem podmiotu prowadzącego ten rachunek),
c) umożliwienie uzyskiwania przez KNF informacji od podmiotów nadzorowanych niezbędnych do realizacji przez Komisję zadań w obszarze cyberbezpieczeństwa (nowy zakres zadań KNF dodany do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym).
W zakresie regulacji, dotyczącej wsparcia kredytobiorców należy zwrócić uwagę, na propozycję wprowadzenia możliwości zawieszenia wykonywania umowy kredytowej. Możliwość zawieszenia wykonywania umowy ma przysługiwać w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy w każdym kwartale, oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale. Zawieszenie takie będzie następowało na wniosek kredytobiorcy, a okres tego zawieszenia nie będzie traktowany jako okres kredytowania (zakaz naliczania odsetek w tym okresie).
Uwagi do projektu można było zgłaszać w ramach uzgodnień do 13 maja 2022 r., ponadto w związku z aktualizacją projektu, uwagi musiały być ograniczone do nowych przepisów dotyczących pomocy kredytobiorcom.
Mimo ponownego skierowania projektu do uzgodnień, to mając na uwadze przytoczone terminy dotyczące zawieszenia wykonywania umowy kredytowej oraz doniosłość projektu dla kredytobiorców należy liczyć, że prace nad długo oczekiwaną ustawą znacząco przyspieszą i już niebawem będzie możliwe występowanie przez platformy crowdfundingowe do KNF o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności zgodnie z Rozporządzeniem 2020/1503. Brak uzyskania takiego zezwolenia do 10 listopada br. skutkowałby koniecznością czasowego braku możliwości prowadzenia działalności przez już funkcjonujące podmioty, do czasu uzyskania stosownej licencji.
Zgodnie z brzmieniem projektu ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przy czym przewidziane są wyjątki od tego terminu.
Nowy projekt ustawy dostępny jest pod linkiem.
Autor: radca prawny Michał Kret
Szerzej o toczących się pracach nad Projektem pisaliśmy na naszej stronie internetowej, m.in. w dniu 30 marca 2021 r., 4 maja 2021 r., 15 czerwca 2021 r.,15 października 2021 r., 4 stycznia 2022 r., 8 lutego 2022 r. oraz 15 marca 2022 r.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa. w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsługę crowdfundingu, inwestycji kapitałowych i instytucji finansowych.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP