KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Fundacja rodzinna

Kancelaria świadczy kompleksową obsługę prawną w zakresie planowania majątkowego, w tym zarządzania majątkiem rodzinnym, sukcesji pokoleniowej oraz zabezpieczenia kapitału.

Prawnicy Kancelarii doradzają w szczególności w zakresie efektywnego wykorzystania instytucji fundacji rodzinnej do akumulacji i pomnażania majątku, tworząc rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb Klientów.

Co to jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna stanowi nową instytucją, której utworzenie związane jest z uchwaleniem ustawy z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej. Instytucje, jakimi są fundacje rodzinne, zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z myślą o optymalizacji przeprowadzania sukcesji pokoleniowej, ochrony utraty majątku rodzinnego oraz z myślą o zapewnieniu kontynuacji działalności firm rodzinnych. Fundacja rodzinna stanowi tym samym nowy mechanizm integracji majątku (akumulacji kapitału) i zarządzania nim w sposób pozwalający z jednej strony - na zachowanie aktywności w sferze gospodarczej, a z drugiej strony - dostarczanie środków utrzymania przyszłym pokoleniom.

Kto może założyć fundację rodzinną?

Fundacja rodzinna jest mechanizmem dedykowanym dla przedsiębiorców, prowadzących firmy rodzinne, w tym w szczególności którzy planują przekazanie swojego biznesu następcom prawnym. Fundacje rodzinne dedykowane są także dla tych osób, które posiadają znaczny majątek ulokowany w wielu aktywach, a którego podział po śmierci może być utrudniony czy też może generować konflikty pomiędzy spadkobiercami.

Co daje fundacja rodzinna?

Z utworzeniem fundacji rodzinnej można łączyć takie zalety jak uniknięcie ryzyka rozdrobnienia majątku w wyniku śmierci fundatora, optymalne i bezkonfliktowe przeprowadzenie procesu sukcesji pokoleniowej, ochrona, akumulowanie, pomnażanie i zabezpieczenie majątku czy korzystne zasady podatkowe związane z jej funkcjonowaniem.

Jak założyć fundację rodzinną?

Naszym Klientom oferujemy wsparcie oraz doradztwo na każdym etapie tworzenia fundacji rodzinnej, od etapu planowania, przez etap utworzenia fundacji, do etapu jej właściwej działalności.

W ramach świadczonych usług wspieramy Klientów przy doborze optymalnej struktury aktywów wnoszonych do fundacji rodzinnej, planowaniu podatkowym w odniesieniu do konkretnych składników mienia, ustalaniu optymalnej formy zarządzania fundacją czy estymacji potencjalnych skutków podatkowych wypłaty świadczeń oraz podziału mienia fundacji rodzinnej przy jej rozwiązaniu.

Stawiamy na holistyczne i indywidualne podejście do każdego Klienta, dzięki czemu jesteśmy w stanie proponować efektywne rozwiązania z wykorzystaniem instytucji fundacji rodzinnej.

 • Kontakt

  ul. Górskiego 9
  00-033 Warszawa

  tel.: 22 295 09 40,
  tel./fax: 22 692 44 74

  e-mail: biuro@krwlegal.pl

  Numer rachunku bankowego:
  45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

  KRS: 0000576857
  NIP: 5252630217

  REGON: 362543036

  Dołącz do nas:LinkedIn