KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Planowanie sukcesji

Planowanie sukcesji to kluczowy element zapewnienia ciągłości biznesu i minimalizacji ryzyka w przypadku nagłych zmian w kierownictwie firmy.

Planowanie finansowe jest terminem używanym w odniesieniu do działań podjętych przez przedsiębiorców w celu zminimalizowania ich obciążeń podatkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jeżeli istnieją przepisy umożliwiające podatnikowi wybór spośród kilku legalnych konstrukcji, które mogą przynieść zamierzony cel gospodarczy, przy różnych skutkach podatkowych, wybór najbardziej korzystnego rozwiązania podatkowego nie jest uznawany za unikanie opodatkowania.

Na czym polega planowanie sukcesji i dlaczego jest tak ważne?

Planowanie sukcesji to świadome zarządzanie przyszłością majątku swojej firmy.  Planowanie sukcesji w firmie odgrywa istotną rolę w rozwoju przedsiębiorstwa oraz daje możliwość optymalnej zmiany pokoleniowej.

To zmiana mająca złożony i wielowątkowy charakter. Celem planowania sukcesji jest umożliwienie wymiany pokoleniowej w firmie, jak również zapobieganie ewentualnym trudnościom mogącym się pojawić na wypadek śmierci jej właściciela. Pozwala to na zapewnienie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zapewnienie takiej ciągłości musi zostać jednak poprzedzone odpowiednim jej zaplanowaniem. Nestor nie tylko musi zmierzyć się z zaplanowaniem przyszłości prowadzonego latami przedsiębiorstwa, ale również zdecydować, który z sukcesorów zapewni realizację zamierzeń nestora. W kontekście sukcesji pokoleniowej nie bez znaczenia jest bowiem to w czyje ręce ma ostatecznie trafić biznes rodzinny i czy po ustąpieniu nestora zarządzanie firmą ma zostać przekazane jednemu, kilku członkom rodziny czy też zarządzanie ma zostać przekazane w ręce profesjonalistów, bez ryzyka ich nieuzasadnionego odwołania przez spadkobierców. Kluczem przeprowadzenia skutecznej sukcesji jest zatem takie jej zaplanowanie, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko podziału dorobku zgromadzonego z myślą o sukcesorach.

Etapy planowania sukcesji

Sukcesja wymaga szeroko pojętej identyfikacji zagrożeń, ryzyk, otoczenia rodzinno - biznesowego, a także prawnego. W procesie sukcesji istotna jest świadomość uwarunkowań prawnych i znalezienia optymalnego, dla planów strategicznych firmy i sytuacji rodzinnej właścicieli, rozwiązania. Samo przeprowadzenie sukcesji jest wieloetapowe, a każdy z etapów sukcesji jest istotny dla skutecznego jej przeprowadzenia.

Etap pierwszy – zrozumienie biznesu, związków rodzinnych i analiza otoczenia prawnego prowadzonej działalności

W ramach pierwszego etapu planowania sukcesji, prawnicy Kancelarii skupiają się na zrozumieniu biznesu Klienta. Dopiero odpowiednie zrozumienie przedmiotu, sposobu, dotychczasowych metod działania oraz struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, daje możliwość rekomendacji indywidualnie dobranej metody sukcesji. Kluczem do sprawnego przeprowadzenia sukcesji jest również poznanie relacji oraz związków rodzinnych. Kwestie te, mają ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o gronie sukcesorów. Zwieńczeniem pierwszego etapu jest dogłębne przeanalizowanie otoczenia prawnego prowadzonej działalności, w tym zidentyfikowanie ewentualnych ryzyk prawnych związanych z planowaną sukcesją.

Etap drugi – wybór sukcesorów

Właściwy wybór następcy nestora jest kluczowy w kontekście skutecznego przeprowadzenia sukcesji. To etap, podczas którego Klient musi podjąć decyzję co do wpływu rodziny i poszczególnych jej członków na biznes. Część członków rodziny może mieć zapewnioną aktywną rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a pozostała część może decyzją nestora liczyć wyłącznie na zabezpieczenie finansowe, gdzie ich rola będzie bardziej pasywna. Podjęcie przez Klienta decyzji o przyszłym sukcesorze, który ma w jego miejsce kierować firmą, powinno być połączone z wdrożeniem takiego sukcesora w przyszłe obowiązki. Sukcesor musi poznać biznes, aby sprostać oczekiwaniom nestora.

Etap trzeci – dobór odpowiedniej metody sukcesji

Po dogłębnym zapoznaniu się z biznesem Klienta, prawnicy Kancelarii rekomendują odpowiednie dla potrzeb Klienta i jego biznesu metody sukcesji. Na wybór odpowiedniej metody sukcesji niebagatelny wpływ ma strategia firmy na przyszłość. Ważne jest nakreślenie kierunków, w których biznes ma mierzyć się w przyszłości. Dla przedsiębiorstwa nie ma nic gorszego jak brak planu działalności, który powoduje ogromne straty, zarówno finansowe jak i personalne, wynikające z braku stabilizacji w zatrudnieniu personelu, czy klientów.

Nasza pomoc w planowaniu sukcesji

Kancelaria Krzysztof Rożko i Wspólnicy specjalizuje się w usługach doradztwa przy opracowywaniu przejrzystych i bezpiecznych wehikułów zarządzania majątkiem i planowaniem sukcesji pokoleniowej, polegających w szczególności na podejmowaniu działań umożliwiających optymalne wykorzystywanie dostępnych źródeł finansowania.

Nasi eksperci zapewniają, zarówno inwestorom, jak i przedsiębiorcom poszukującym kapitału zewnętrznego umożliwiającego dalszy rozwój przedsięwzięcia, optymalny wybór formy i struktury biznesu, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

Zespół KRWLEGAL doradza również przy przekształceniach i reorganizacji istniejących przedsięwzięć, wykorzystując przy tym krajowe i zagraniczne instrumenty planowania finansowego.

Wykorzystujemy bezpieczne wehikuły inwestycyjne, w tym konstrukcje oparte o ASI (Alternatywną Spółkę Inwestycyjną), fundacje rodzinne czy fundusze inwestycyjne zamknięte, w doradztwie prywatnym klientom (Private Clients) oraz dla przedsiębiorstw (Corporate Clients).

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn