KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Nowa wersja projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych

W dniu 7 lutego 2022 r. na stronach RCL opublikowano kolejną wersję projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Projekt zawiera zmiany wynikające z uwag zgłoszonych przez MSWiA, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Narodowy Bank Polski do projektu ustawy w wersji przedstawionej do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. W/w uwagi zgłoszone do projektu zostały zamieszczone na stronie RCL w dniach 10 – 13 stycznia 2022 r.

8 lutego 2022

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną w stosunku do poprzedniego projektu jest wskazanie, że oświadczenia woli w związku z dokonywaniem czynności dotyczących usług finansowania społecznościowego oraz innych czynności wykonywanych w ramach działalności dostawcy usług finansowania mogą być składane w postaci elektronicznej, jeżeli strony w umowie tak postanowiły. Takie oświadczenie woli będzie spełniało wymagania formy pisemnej również w przypadku, gdy forma pisemna została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Ponadto w projekcie zawarto upoważnienie do wydania rozporządzenia określającego sposób tworzenia, utrwalania, przekazywania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów związanych z czynnościami, o których mowa powyżej. Modyfikacja w tym zakresie została wprowadzona w efekcie uwzględnienia uwagi MS. Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu do uwagi wskazało, że stosowane w projekcie pojęcie „postaci elektronicznej nie jest zdefiniowane (oraz nie jest równoznaczne ze stosowanym w KC pojęciem „formy elektronicznej”), a projekt ustawy nie określał w jaki sposób oświadczenia woli złożone w tej postaci mają zostać udokumentowane, utrwalone oraz zabezpieczone – co wymagało odpowiedniego doprecyzowania.

Pozostałe zmiany mają w większości charakter porządkowy wynikający z dodania powyższych postanowień do projektu ustawy.

Ewentualne uwagi do projektu ustawy mogą być zgłaszane przez członków Komitetu do Spraw Europejskich do dnia 9 lutego 2022 r. do godziny 12:00. W razie braku zgłoszenia dalszych uwag, ich przyjęcia lub wyjaśnienia, projekt ustawy zostanie uznany za przyjęty z protokołem rozbieżności w trybie obiegowym Komitetu do Spraw Europejskich oraz rekomendowany do rozpatrzenia Stałemu Komitetowi Rady Ministrów wraz z protokołem rozbieżności.

Pozostaje mieć nadzieję, że prace nad projektem ustawy wreszcie nabiorą tempa i krajowe podmioty uzyskają możliwość występowania do KNF z wnioskami o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego.

Spóźnione wejście w życie tych przepisów może bowiem doprowadzić do niepożądanej z perspektywy interesu polskiego rynku kapitałowego sytuacji, w której zanim pierwsza polska spółka uzyska stosowne zezwolenie, działalność crowdfundingową na naszym rynku rozpoczną podmioty z innych krajów UE.

Aktualny projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych dostępny jest pod linkiem.

Szerzej na temat prac nad ustawą pisaliśmy w poprzednich wpisach na naszej stronie internetowej, m.in. w dniu 30 marca 2021 r., 4 maja 2021 r., 15 czerwca 2021 r.,15 października 2021 r. oraz 4 stycznia 2022 r.

Autor: Michał Kret, Radca Prawny

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa. w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, crowdfundingu, inwestycji kapitałowychinstytucji finansowych.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn