Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Krzysztofa Rożko, wspólnika zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz. apl. radc. Karoliny Lalak opublikowanego w dniu dzisiejszym w portalu Kancelarie.rp.
5 grudnia 2022
Kraje członkowskie UE do 17 grudnia 2021 r. powinny były wywiązać się z obowiązku wdrożenia Dyrektywy UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii zobowiązującej do stworzenia wspólnych minimalnych standardów zapewniających ochronę przed odwetem osobom ujawniającym nieprawidłowości oraz nakładające na podmioty prywatne i publiczne szereg obowiązków, takich jak utworzenie poufnych kanałów informowania o naruszeniach oraz zachowanie należytej staranności przy podejmowaniu działań następczych zmierzających do wyjaśnienia zgłoszenia sygnalisty.
Komisja Europejska zwróciła z formalnym wezwaniem do zapewnienia zgodności z prawem unijnym (uzasadnioną opinią) do krajów członkowskich, które uchybiły terminowi i dotychczas nie wywiązały się z obowiązku implementacji Dyrektywy (wśród tych krajów jest również Polska). Wszczęcie postępowania przez KE rozpoczyna procedurę, zgodnie z którą w ciągu dwóch miesięcy wezwany do udzielenia wyjaśnień kraj powinien szczegółowo wypowiedzieć się, jakie działania podjął w celu terminowego wdrożenia przepisów. Jeżeli kraj UE nadal nie skorygował naruszenia przepisów, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, w związku z czym należy spodziewać się znaczącego przyśpieszenia procesu legislacyjnego w Polsce.
Opierając się na opublikowanym projekcie ustawy wdrażającej rozwiązania dyrektywy o ochronie sygnalistów, w opublikowanym w dniu dzisiejszym artykule autorzy praktycznie podpowiadają jak podmioty zobowiązane powinny przygotować się do wdrożenia kompleksowego systemu whistleblowing’owego.
Artykuł dostępny jest pod linkiem.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Kredyty hipoteczne bez WIBOR? Urząd Komisji Nadzoru Finansowego staje w obronie wskaźnika
7 grudnia 2022
1 grudnia 2022
25 listopada 2022
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP