W dniu 15 marca 2023 r. przyjęte zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/606 z dnia 15 marca 2023 r. („Rozporządzenie zmieniające”) w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2015/760 w odniesieniu do wymogów dotyczących polityki inwestycyjnej i warunków prowadzenia działalności w zakresie europejskich długoterminowych funduszy inwestycyjnych oraz zakresu dopuszczalnych aktywów inwestycyjnych, wymogów dotyczących składu portfela i dywersyfikacji oraz zasad zaciągania pożyczek i kredytów środków pieniężnych i innych zasad dotyczących funduszy („Rozporządzenie 2015/760”).
4 maja 2023
Wśród głównych celów zmian wskazuje się, że ponieważ europejskie długoterminowe fundusze inwestycyjne (EDFI) mogą ułatwić długoterminowe inwestycje, między innymi w energetykę, transport i infrastrukturę społeczną, oraz ułatwić tworzenie miejsc pracy, oraz mogą przyczynić się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, niezbędna jest odpowiednia zmiana Rozporządzenia 2015/760 w taki sposób, aby umożliwić finansowanie projektów dotyczących ww. obszarów, w tym umożliwić przepływ kapitału prywatnego ukierunkowanego za sprawą EDFI na wspomniane przedsięwzięcia inwestycyjne.
Z powyższym założeniem korespondują m.in. zmiany zmierzające do umożliwienia lokowania aktywów ELTIF w szerokie kategorie aktywów, z uwzględnieniem nieruchomości – w tym infrastruktury komunikacyjnej, środowiskowej, energetycznej lub transportowej, jak również infrastruktury społecznej, z uwzględnieniem domów opieki lub szpitali, a także infrastruktury edukacji, ochrony zdrowia i wsparcia społecznego, obiektów i instalacji przemysłowych, oraz innych aktywów, w tym własności intelektualnej, statków, sprzętu, maszyn, statków powietrznych lub taboru kolejowego.
Jak wynika z preambuły do Rozporządzenia zmieniającego inwestycje w nieruchomości komercyjne, obiekty lub instalacje służące edukacji, doradztwu, badaniom naukowym, rozwojowi, w tym w infrastrukturę i inne aktywa, które przynoszą korzyści gospodarcze lub społeczne, w obiekty sportowe lub w nieruchomości mieszkaniowe, w tym budownictwo mieszkań dla seniorów lub mieszkalnictwo socjalne, należy również uznać za dopuszczalne inwestycje w aktywa rzeczowe ze względu na zdolność tych aktywów do przyczyniania się do realizacji celu inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Ponadto, aby umożliwić realizację strategii inwestycyjnych w obszarach, w których bezpośrednie inwestycje w aktywa rzeczowe są niemożliwe lub nieekonomiczne, dopuszczalne inwestycje w aktywa rzeczowe powinny obejmować również inwestycje w prawa do wody, prawa do lasu, prawa budowlane i prawa do zasobów mineralnych.
Innym celem Rozporządzenia zmieniającego jest również umożliwienie EDFI inwestowania w instytucje kredytowe, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i inne przedsiębiorstwa finansowe. Stosownie do wyjaśnień przedstawionych w ramach preambuły do Rozporządzenia zmieniającego innowacyjne przedsiębiorstwa finansowe, które niedawno uzyskały zezwolenie na działalność, takie jak spółki z branży technologii finansowych, mogłyby odgrywać ważną rolę w propagowaniu innowacji cyfrowych, ogólnej efektywności unijnych rynków finansowych i tworzenia miejsc pracy oraz w przyczynianiu się do zwiększania odporności i stabilności unijnej infrastruktury finansowej oraz unii rynków kapitałowych.
W prowadzonym przez ESMA rejestrze EDFI dominują aktualnie podmioty, które jako państwo macierzyste wskazują takie państwa, jak: Luksemburg, Francja czy Włochy. Obecnie na liście nie ma żadnego podmiotu z Polski. Rosnące znaczenie projektów infrastrukturalnych ukierunkowanych na realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem może jednak sprawić, że sytuacja ta ulegnie zmianie.
Treść Rozporządzenia zmieniającego dostępna jest m.in. w serwisie EUR-Lex.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Unijna i krajowa przebudowa cyberbezpieczeństwa
8 maja 2023
2 maja 2023
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP