KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Stanowisko UKNF w sprawie finansowania przez banki mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) sukcesywnie wdraża Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju (PIN) w celu wzmocnienia rynku finansowego w obliczu zagrożeń wywołanych epidemią koronawirusa COVID-19.

10 kwietnia 2020

W ramach tych działań dniu 8 kwietnia 2020 r. UKNF opublikował stanowisko w sprawie finansowania przez banki mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców. Jest to kolejny, po stanowisku dotyczącym udzielania kredytów klientom korporacyjnym, skierowany przez organ nadzoru do sektora bankowego w ramach PIN dokument, mający na celu utrzymanie zdolności banków do bezpiecznego finansowania przedsiębiorców szczególnie dotkniętych sytuacją związaną z koronawirusem. Zaznaczenia wymaga fakt, iż oba opublikowane dokumenty powstały w wyniku bieżącego dialogu prowadzonego pomiędzy bankami oraz nadzorcą.

Sygnałem do wydania niniejszego stanowiska było zwrócenie przez środowisko bankowe uwagi UKNF na istniejącą lukę w przepisach art. 31f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w praktyce uniemożliwiającą prowadzenie przez banki łagodniejszej weryfikacji sytuacji finansowej ubiegających się o kredyt mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie byli poddawani ocenie kredytowej w lub po dniu 30 września 2019 r.

W ramach próby wypracowania rozwiązań umożliwiających bankom bezpieczne kredytowanie takich klientów w obliczu pandemii COVID-19, UKNF wskazał, iż z dialogu prowadzonego z sektorem bankowym wynika, iż przy finansowaniu mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców w toku procesu kredytowego banki starają się aktualnie uwzględniać specyfikę działalności danych mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców oraz zmierzać do odpowiedniego odformalizowania dokumentów wymaganych do uzyskania finansowania, o których mowa w art. 70 ust. 2 pkt 2 pr. bank. Powyższe podejście ma pozwolić bankom zachować pragmatyczne podejście w odniesieniu do zakresu informacji i dokumentów wymaganych od mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców zgodnie z art. 70 ust. 2 pkt 2 pr. bank.

Jednocześnie UKNF poinformował, iż w odniesieniu do objęcia ekspozycji kredytowych wobec mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% kredytu, nadzorca będzie akceptował potraktowanie takiej gwarancji jako spełniającej warunek „szczególnego sposobu zabezpieczenia”, o którym mowa w art.  70 ust. 2 pkt 2 Pr. bank. W tej sytuacji bank zobowiązany będzie do podjęcia własnych działań w celu w celu pozyskania zabezpieczenia obejmującego co najmniej pozostałe 20% kredytu. Ocena jakości tego zabezpieczenia i jego adekwatności jako zabezpieczenia niepokrytej gwarancją BGK części kwoty kredytu pozostaje po stronie banku.

W ocenie nadzorcy zaproponowane praktyczne podejście pozwala zarówno na umożliwienie bezpiecznego finansowania przez banki tych mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorców, którzy pomimo posiadania dobrej historii działalności nie legitymują się pozytywną oceną kredytową dokonaną w lub po dniu 30 września 2019 r. jak i na zapewnienie właściwej alokacji ryzyka i rozkładu bodźców ekonomicznych pomiędzy bankami finansującymi a przedsiębiorcami i ich właścicielami.

UKNF oczekuje, że otoczenie prawne stworzone dzięki wejściu w życie przepisów specustawy COVID oraz wypracowaniu poprzez dialog środowiska bankowego i UKNF w ramach PIN praktycznych mechanizmów postępowania, zachęci banki do korzystania z możliwości bezpiecznego finansowania przedsiębiorców. Jednocześnie, jak wskazał nadzorca, odpowiedni poziom dostępności kredytu dla przedsiębiorstw jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym przezwyciężenie negatywnych gospodarczych efektów pandemii COVID-19.

 

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn