W obliczu wyzwań związanych z gwałtownym wybuchem epidemii koronawirusa COVID-19, zdecydowana większość przedsiębiorców, niezależnie od skali biznesu, zmuszona jest wypracować rozwiązania pozwalające na utrzymanie płynności finansowej, której jednymi z głównych dostarczycieli są instytucje kredytowe.
3 kwietnia 2020
Zważywszy na ograniczenia regulacyjne, dotyczące obowiązku badania zdolności kredytowej oraz pilną potrzebę umożliwienia bankom dostarczania finansowania przedsiębiorcom lub udzielania tzw. wakacji kredytowych, w dniu 31 marca 2020 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko w sprawie finansowania przez banki klientów korporacyjnych w obliczu pandemii koronawirusa.
W niniejszym stanowisku regulator przedstawił podejście nadzorcze, które będzie stosowane w odniesieniu do okresu po powstaniu zagrożenia pandemicznego COVID-19, w zakresie oceny procesu kredytowego.
Stanowisko zapowiada przede wszystkim łagodniejszą weryfikację sytuacji finansowej kredytobiorców.
Przede wszystkim UKNF wskazał, iż w obecnych realiach akceptowana będzie sytuacja utrzymywania lub zmiany przez banki na korzyść klienta warunków finansowania (np. wydłużając okres finansowania) zgodnie z art. 70 ust. 2 pkt 2 Pr. bank., także w sytuacji utraty przez klienta w związku z pandemią koronawirusa zdolności kredytowej, w szczególności w wyniku zamknięcia udostępnianego finansowania i w sytuacji braku możliwości pełnego zbadania tej zdolności oraz braku możliwości sporządzenia pełnego planu naprawy z uwagi na brak wiarygodnych danych.
Powyższe zasady mają być stosowane do tych klientów, którzy byli przedmiotem pełnej oceny kredytowej nie wcześniej niż 31.03.2019 r. oraz przeglądu kwartalnego nie wcześniej niż 30.09.2019 r.
W odniesieniu do przypadków zwiększenia kwoty finansowania obecnych klientów powyżej poziomu z dnia 31.12.2019 r., banki w swoich decyzjach mogą uwzględniać uproszczone pozytywne projekcje płynności. Takie ekspozycje powinny być identyfikowalne i podlegać procesowi monitorowania, w szczególności płynnościowego, o częstotliwości większej niż standardowy przegląd kwartalny
UKNF zaznaczył również, iż w obecnej sytuacji akceptowane będzie podejmowanie decyzji kredytowych wobec klientów korporacyjnych, co do których banki będą dysponowały pozytywnymi projekcjami płynności, bez wymogu przedstawienia przez kredytobiorców tzw. szczególnego sposobu zabezpieczenia.
Z kolei, w odniesieniu do objęcia ekspozycji kredytowych gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% kredytu, nadzorca będzie akceptował potraktowanie takiej gwarancji jako spełniającej warunek „szczególnego sposobu zabezpieczenia”. W tej sytuacji bank zobowiązany będzie do podjęcia własnych działań w celu w celu pozyskania zabezpieczenia obejmującego co najmniej pozostałe 20% kredytu. W przypadku braku takiej możliwości część kredytu nieobjęta gwarancją BGK zostanie ujęta w kalkulacji aktywów ważonych ryzykiem banku z wagą 150%.
Dokument opublikowany przez UKNF stanowi wyraźną zachętę dla sektora bankowego do podtrzymywania płynności przedsiębiorców. Środowisko bankowe oczekuje jednakże dalej idących zmian, w szczególności w zakresie zasad rachunkowych, w odniesieniu do kredytów, których spłaty zostały czasowo zawieszone.
Pomimo zliberalizowania podejścia nadzorcy, niewątpliwie, w obecnej sytuacji, w wielu przypadkach, zmiana warunków finansowania będzie stanowiła złożony proces, wymagający wsparcia ze strony profesjonalnych doradców.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców
7 kwietnia 2020
2 kwietnia 2020
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP