KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Już 30 maja 2022 r. wejdą w życie zmiany w zakresie ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych, wprowadzone ustawą z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw.

2 maja 2022

Dnia 14 kwietnia 2022 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. O toczących się pracach nad projektem nowelizacji pisaliśmy uprzednio na naszej stronie w dniu 1 lutego 2021 r.

Nowela oprócz zmian w zakresie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych, wprowadza również istotne zmiany do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z zasadami ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych. Deklarowanym celem zmian jest poprawa funkcjonowania instytucji wezwań oraz wzmocnienie ochrony akcjonariuszy mniejszościowych.

Wśród najistotniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją do ustawy o ofercie publicznej wskazać należy na następujące:

  • Wezwanie obowiązkowe po przekroczeniu progu 50%: Ujednolicony został próg przejęcia kontroli nad spółką giełdową, skutkujący obowiązkiem ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji, który wynosił będzie 50% ogólnej liczby głosów w spółce. Powyższe oznacza, iż w przypadku przekroczenia progu 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki, akcjonariusz lub podmiot, który pośrednio nabył akcje, zobowiązany będzie do przeprowadzenia wezwania obowiązkowego w terminie trzech miesięcy od przekroczenia tego progu. Wezwanie obowiązkowe będzie zatem wezwaniem następczym. Nie będzie obowiązywał wymóg przeprowadzania wezwań uprzednich, jak obecnie.
  • Wezwania dobrowolne: Nowela wprowadza regulację tzw. wezwań dobrowolnych na wszystkie pozostałe akcje spółki publiczne, co stanowi nowość w zakresie wezwań. Wezwanie dobrowolne może zostać ogłoszone niezależnie od liczby akcji już posiadanych, a w przypadku przekroczenia progu 50% w wyniku ogłoszenia wezwania dobrowolnego, nie powstaje obowiązek ogłoszenia następczego wezwania obowiązkowego.

Niestety, regulacja wezwań dobrowolnych, podobnie jak w przypadku wezwań obowiązkowych, dotyczyć będzie tylko akcji spółek dopuszczonych do obrotu na rynku regulowany. Nie będzie zatem możliwości skorzystania z regulacji wezwań dobrowolnych w przypadku zamiaru nabycia akcji notowanych w alternatywnym systemie obrotu.

  • Zmiany w ustalaniu ceny minimalnej: w znowelizowanych przepisach wprost wskazano, wymóg uwzględniania ceny pośredniego nabycia akcji spółki.

Cena akcji określona w wezwaniu nie będzie mogła być niższa od ceny pośredniego nabycia tych akcji, o ile pośrednie nabycie miało miejsce w okresie 12 miesięcy poprzedzających przekazanie Komisji zawiadomienia o zamiarze ogłoszenia wezwania. Cenę pośredniego nabycia ma być wyznaczana przez firmę audytorską wybraną przez podmiot ogłaszający wezwanie, uwzględniając wartość godziwą nabytych pośrednio akcji na dzień, w którym nastąpiło ich pośrednie nabycie.

Powyższa regulacja stanowić ma uzupełnienie regulacji dot. wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 18 lipca 2019 r. (I CKS 587/17), w którym stwierdzono, iż artykuł 79 ust. 2 pkt 1 Ustawy o Ofercie należy odnosić również do pośredniego nabycia akcji spółki giełdowej

Druga zmiana w zakresie ustalania ceny minimalnej dotyczy spółek o niskiej płynności - w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie ceny akcji w oparciu o cenę rynkową, cena akcji nie będzie mogła być niższa od ich wartości godziwej, ustalonej przez wybraną przez wzywającego firmę audytorską.

  • Doprecyzowanie warunków zabezpieczenia wezwania: Zgodnie z treścią noweli, ogłoszenie wezwania musi zostać poprzedzone ustanowieniem narzecz podmiotu pośredniczącego zabezpieczenia, którego wartość nie będzie niższa niż 100% wartości akcji oraz które będzie umożliwiało niezwłoczne - po upływie terminu nabycia akcji objętych zapisami złożonymi w odpowiedzi na wezwanie - zaspokojenie się z przedmiotu zabezpieczenia. Powyższa zmiana ma na celu wyeliminowanie zabezpieczeń w postaci weksli czy hipoteki, które nie pozwalają na niezwłoczne zaspokojenie oraz zwiększenie ochrony inwestorów.
  • Solidarna odpowiedzialność podmiotów zobowiązanych do ogłoszenia wezwania: Podmioty będące stronami porozumienia, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 5 ustawy o ofercie, które ogłosiły które ogłosiły wspólnie wezwanie będą ponosić solidarną odpowiedzialność za zapłatę ceny akcji proponowanej w wezwaniu oraz za wydanie papierów wartościowych w zamian za akcje objęte zapisami złożonymi w ramach wezwania. Dotychczas odpowiedzialność ta spoczywała wyłącznie na podmiocie, który ogłosił wezwanie, mimo, iż wszystkie strony porozumienia miały obowiązek ogłoszenia wezwania.
  • Rola podmiotu pośredniczącego w wezwaniu: Podmiot pośredniczący, zdefiniowany w ustawie jako podmiot prowadzący działalność maklerską, za pośrednictwem którego przeprowadzane jest wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, w świetle najnowszych zmian ma być podmiotem, na rzecz którego powinno zostać ustanowione zabezpieczenia wezwania. Nowelą zostały doprecyzowane obowiązki podmiotu pośredniczącego, obejmujące m.in. zawiadomienie KNF o zamiarze ogłoszenia wezwania, przekazanie treści wezwania agencji informacyjnej w celu jej publikacji, udostępnienie na swojej stronie internetowej treści wezwania, wydanie akcji objętych zapisami w ramach wezwania oraz papierów wartościowych i środków pieniężnych podmiotowi, który odpowiedział na wezwanie, realizację zabezpieczeń na rzecz podmiotu, który złożył zapis w odpowiedzi na wezwanie.

Powyższe zmiany dotyczące ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółek publicznych są co do zasady zbieżne ze zmianami zaproponowanymi w Projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, o których pisaliśmy na naszej stronie w dniu 28 lipca 2021 r.

Ustawa o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem 8 lipca 2022 r., przy czym przewidziane zostały pewne wyjątki od tego terminu, m.in. w zakresie zmian do ustawy o ofercie publicznej, które wejdą w życie z dniem 30 maja 2022 r.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na przepisy przejściowe, dotyczące stosowania nowych wymogów. Spośród dość kazuistycznej regulacji, odnoszącej się do różnych stanów faktycznych, przede wszystkim należy wskazać, iż do wezwań ogłoszonych przed datą 30 maja 2022 r., przepisy dot. wezwań stosuje się w brzmieniu dotychczasowym, jeśli przed tą datą nie nastąpiło wydanie papierów wartościowych i środków pieniężnych w zamian za akcje objęte zapisami złożonymi w ramach takich wezwań oraz wydanie akcji nabywanych w wyniku takich wezwań.

W przypadku podmiotów, które w dniu 30 maja 2022 r. posiadać będą więcej niż 50 % i nie więcej niż 66 % ogólnej liczby głosów w spółce publicznej, obowiązek ogłoszenia wezwania powstanie, jeżeli po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu nastąpi dalsze zwiększenie udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej. Tym samym, należy się spodziewać istotnego wzrostu liczby wezwań w niedalekiej przyszłości.

Z tekstem ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw można zapoznać się pod linkiem.

Autorzy: adwokat Tomasz Kamiński, aplikantka radcowska Katarzyna Okoń

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa. w tym świadczy usługi m. in. w zakresie prawa korporacyjnego,  doradztwa przy ofertach publicznych, obsługi inwestycji kapitałowych i instytucji finansowych.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn