Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował w listopadzie Wytyczne dotyczące opłat za wyniki w UCITS i niektórych rodzajach AFI.
17 listopada 2020
Treść wytycznych bazuje na końcowej wersji raportu ESMA, o którym pisaliśmy w marcu br.
Wytyczne sporządzone w pierwotnej wersji w języku angielskim przetłumaczono na języki urzędowe państw członkowskich (z datą 05/11/2020). Krajowe organy nadzoru zobligowane są do określenia w terminie dwóch miesięcy od daty tej publikacji, czy stosują lub zamierzają stosować ww. wytyczne, bądź uchylają się od ich wdrożenia. Po upływie tego terminu wytyczne będą wiążące dla właściwych organów nadzoru oraz uczestników rynku w państwach UE. W przypadku funduszy, do których stosuje się wytyczne, rozpoczynających działalność po dacie, od której wytyczne są wiążące, zasady określone w dokumencie ESMA znajdą natychmiastowe zastosowanie. Natomiast fundusze już działające otrzymają 6-miesięczny okres na dostosowanie.
W ramach dokumentu ESMA przedstawia stanowisko dotyczące zasad naliczania wynagrodzenia zmiennego w przypadku UCITS (takich jak np. polskie FIO) oraz części spośród alternatywnych funduszy inwestycyjnych (AIF) typu otwartego, których tytuły uczestnictwa dystrybuowane są wśród inwestorów detalicznych (obejmuje to m.in. polskie SFIO). Standardy i terminologia zawarta w wytycznych ESMA nawiązują do raportu końcowego „Good Practice for Fees and Expenses of Collective Investment Schemes”, opublikowanego w 2016 r. przez Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO).
W ramach wytycznych ESMA odnosi się do pięciu zagadnień dotyczących performance fee:
1) metoda obliczania wynagrodzenia zmiennego – wedle ESMA powinna ona obejmować co najmniej:
2) spójność pomiędzy modelem obliczania performance fee a celem inwestycyjnym, a także polityką i strategią inwestycyjną funduszu – przy uwzględnieniu, że:
3) częstotliwość i data ustalania wynagrodzenia zmiennego – w ocenie ESMA:
4) naliczanie performance fee w przypadku uzyskania ujemnej stopy zwrotu – w tym zakresie ESMA wskazuje m.in., że:
5) ujawnienie inwestorom informacji odnośnie modelu stosowanego przy obliczaniu wynagrodzenia – co wiązałoby się w szczególności z tym, że:
Celem wytycznych jest zwiększenie poziomu konwergencji i standaryzacji w zakresie naliczania performance fees oraz praktyki nadzorczej organów nadzoru w poszczególnych państwach członkowskich.
Dokument wytycznych dostępny jest pod linkiem.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Propozycja UKNF w zakresie zmian zasad przeprowadzenia wezwań
20 listopada 2020
Wywiad z mec. Arkadiuszem Zbyrowski
19 listopada 2020
Parlament Europejski na drodze ku regulacji sztucznej inteligencji
12 listopada 2020
Konsultacje projektu „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych 2021”
10 listopada 2020
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP