KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Konsultacje projektu „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych 2021”

W dniu 6 listopada 2020 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. opublikowała projekt nowego zbioru zasad ładu korporacyjnego obowiązującego spółki giełdowe - tj. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” (dalej „DPSN 2021”).

10 listopada 2020

Dokument ma zastąpić obecnie obowiązujący zbiór zasad – tj. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych 2016” (dalej „DPSN 2016”).

Obok projektu DPSN 2021, opublikowany został również dokument objaśnień do wybranych zasad projektu „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych Na GPW 2021”. W założeniu objaśnienia mają stanowić podstawę do opracowania dokumentu towarzyszącego DPSN 2021 - tzw. Wskazówek.

Przyjęcie powyższego konstrukcji regulacji dotyczącej zasad ładu korporacyjnego sprawiło, że sam dokument DPSN 2021, zawiera mniej szczegółowe postanowienia względem obowiązującego zbioru zasad – DPSN 2016. Z tego względu uzupełnieniem DPSN 2021 mają być wspomniane wyżej Wskazówki.

W zakresie polityki informacyjnej nowością ma być m. in. przyjęcie jako zasady publikowania przez spółki giełdowe wstępnych szacunkowych wyników finansowych. Przypomnieć należy, iż obecnie wstępne szacunkowe wyniki finansowego publikowane są przez spółki giełdowego, na podstawie przepisów rozporządzenia MAR, w przypadkach, gdy uzyskane informacje wskazują na istotne odchylenia od oczekiwań rynkowych. W objaśnieniach rekomenduje się, aby zakres informacji, który powinien być publikowany w szacunkowych lub wstępnych wynikach finansowych, obejmował informacje o przychodach ze sprzedaży, wynikach brutto ze sprzedaży, EBITDA i wyniku netto.

Ponadto, DPSN 2021 przewiduje, że spółki giełdowe będą przyjmowały oraz publikowały na stronie internetowej, strategie biznesowe, które będą identyfikowały zagadnienia środowiskowe, społeczne i pracownicze a także wskaźniki równości wynagrodzeń wypłacanych pracownikom. Strategia biznesowa powinna zawierać informacje o mierzalnych celach, planowanych działaniach oraz postępach w ich realizacji, co ma umożliwić inwestorom i innym interesariuszom ocenę strategii obranej przez spółkę.

Oczekuje się również, że w miarę możliwości raz na kwartał, jednak nie rzadziej niż raz w roku, spółki giełdowe, będą organizowały spotkania dla inwestorów, zapraszając na nie w szczególności akcjonariuszy, analityków, ekspertów branżowych i przedstawicieli mediów.

W zakresie zasad dotyczących funkcjonowania organów Spółki, m.in przewiduje się wprowadzenie zasady, zgodnie z którą Spółki powinny przyjąć kryteria wyboru członków zarządu oraz rady nadzorczej a także, dokonywać oceny adekwatności spełniania kryteriów różnorodności.

W ślad za standardami obowiązującymi na rozwiniętych rynkach, projekt DPNS 2021 przewiduje zasadę zgodnie z którą przewodniczący rady nadzorczej nie powinien łączyć swojej funkcji z kierowaniem pracami komitetu audytu.

Projekt DPSN 2021 istotną wagę przykłada również do funkcjonowania systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, nadzoru zgodności działalności z prawem a także audytu wewnętrznego.

W projekcie DPSN 2021 przewidziano również m.in. zasadę dot. wypłaty przez Spółkę dywidendy. W myśl projektu, spółka giełdowa, decydując o podziale zysku, powinna przede wszystkim kierować się koniecznością podziału zysku poprzez wypłatę dywidendy. Pozostawienie całości zysku w spółce ma być możliwe, o ile zachodzić będzie którakolwiek z poniższych przyczyn:

  • wysokość zysku jest minimalna, a w konsekwencji dywidenda byłaby nieistotna w kontekście wartości akcji;
  • spółka wykazuje niepokryte straty z lat ubiegłych, a zysk przeznaczony jest na ich zmniejszenie;
  • spółka wykaże, że przeznaczenie zysku na inwestycje przyniesie akcjonariuszom wymierne korzyści;
  • spółka nie wygenerowała środków pieniężnych umożliwiających wypłatę dywidendy;
  • pozostawienie zysku w spółce jest zgodne z rekomendacją instytucji sprawującej nadzór nad spółką z racji prowadzenia przez nią określonego rodzaju działalności.

Istotne ograniczenia dotyczyć również mają podejmowania uchwał o emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru.

Wraz z publikacją projektu nowych zasad ładu korporacyjnego rozpoczęty został proces konsultacji proponowanego dokumentu. Uwagi do projektu można przesyłać na adres: dobrepraktyki@gpw.pl, w terminie do 30 listopada 2020 r.

Zakłada się, że nowe zasady ładu korporacyjnego wejdą w życie na początku 2021 r., z zachowaniem jednak okresu przejściowego umożliwiającego spółkom giełdowym dostosowanie się do treści nowych zasad.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn