KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Trwa nabór wniosków w projekcie Sieć Otwartych Innowacji.

Nawet 200 tys. euro na rozwój technologiczny firmy

19 października 2021

W dniu 8 października 2021 r. ruszył nabór wniosków na transfer technologii w ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu S. A („Projekt”). Jest to unijny projekt skierowany to mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które poszukują finansowania zakupu technologii. Przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o zwrot kosztów o wartości do 200 000 euro.

Dla kogo?

Projekt skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych i działających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej („Biorców technologii”). Biorca technologii musi być zarejestrowany i prowadzić działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dawcą technologii, czyli podmiotem od którego Biorca technologii zakupi daną technologię, może być natomiast osobą fizyczną lub prawną, jednostką naukową lub organizacyjną, nieposiadającą osobowości prawnej, bez względu na obywatelstwo czy siedzibę, podmiotem zagranicznym, zarówno z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i spoza niego, o ile dysponują prawami do technologii, a także podmiot uprawnione do rozporządzania prawami do technologii. Co ważne, Dawca Technologii i Biorca technologii nie mogą pozostawać ze sobą w relacji podmiotów powiązanych kapitałowo, osobowo bądź faktycznie.

Ile można otrzymać?

Przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o zwrot kosztów do 70% wartości zakupu. Minimalna wartość dofinansowania Projektu wynosi 150 000,00 PLN, natomiast maksymalna 200 000,00 EUR. Grant może być udzielony w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej albo pomocy de minimis. Należy pamiętać, że w przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej wielkość refinansowania uzależniona jest od lokalizacji (a dokładniej województwa), w którym zostanie wdrożona innowacja.

Na co można przeznaczyć grant?

W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie częściowego zwrotu kosztów zakupu wartości niematerialnych i prawnych o charakterze innowacyjnym, niezbędne do realizacji zgłoszonego projektu,  takich jak:

  • patenty lub zgłoszenia patentów,
  • wzory użytkowe lub zgłoszenia wzorów użytkowych,
  • wzory przemysłowe lub zgłoszenia wzorów przemysłowych,
  • topografia układów scalonych,
  • know-how.
  • prawa autorskie do oprogramowania (z wyłączeniem programów do obsługi działalności administracyjnej, np. oprogramowanie biurowe, oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne komputerów osobistych, itp.)
  • prawa do chronionych odmian roślin,

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się tylko koszty nabycia technologii, tj. koszt zakupu lub uzyskania licencji do technologii. Koszt wdrożenia technologii nie jest objęty grantem. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie nie są także: VAT, wynagrodzenia pracowników, wynagrodzenia podwykonawców, szkolenia pracowników, analiza przedwdrożeniowa czy zakup innych środków trwałych niezbędnych do wdrożenia.

Koszty kwalifikowane powinny być  poniesione w sposób efektywny, gospodarny i oszczędny, zgodne z budżetem projektu, wnioskiem o dofinansowanie, postanowieniami umowy o dofinansowanie i dokumentacją konkursową.

Wymogi formalne projektu

Przedmiotem konkursu są projekty dotyczące transferu i wdrożenia innowacyjnych technologii. Projekt zgłoszony przez podmiot ubiegający się o grant musi spełnić określone wymogi formalne:

  • Dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej. Innowacja należy rozumieć, jako wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu. Innowacja marketingowa czy organizacyjna nie jest innowacją technologiczną i nie zawiera się rozumieniu innowacji w tym konkursie.
  • Innowacja powinna być na co najmniej poziomie TRL7 gotowości technologicznej.
  • Przedmiot projektu musi wpisywać się w co najmniej jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji („KIS”).
  • Innowacja powinna być znana i stosowana na rynku krajowym maksymalnie od 3 lat, a na rynku międzynarodowym maksymalnie od 5 lat.
  • Realizacja wniosku musi być zgodna z wnioskiem o powierzenie granu.
  • Technologia musi zostać nabyta na warunkach rynkowych od osób trzecich, niepowiązanych z wnioskodawcą.

Pamiętać należy również, że wnioskodawca nie może rozpocząć realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku, a zrealizowanie wszystkich założeń projektowych, tj. nabycie technologii i jej wdrożenie musi nastąpić do dnia 31 grudnia 2022 r.

Listy rankingowe

Zgłoszonym w ramach Sieci Otwartych Innowacji projektom będą przydzielane punkty, m. in. za innowacyjność, poziom gotowości technologicznej itd. Im więcej punktów otrzyma projekt, tym wyższa będzie jego pozycja na liście rankingowej i większe szanse na uzyskanie dofinansowania. W przypadku braku możliwości dofinansowania wszystkich wniosków o tej samej liczbie punktów, dofinansowanie otrzymają wnioski złożone wcześniej.

Termin i sposób składania wniosków

Wnioski należy składać za pośrednictwem Informatycznego Systemu Obsługi Projektów (ISOP) wraz z częścią finansową wniosku w formacie Excel i PDF, bez pozostałych załączników oraz w formie pisemnej na formularzu wygenerowanym i wydrukowanym z ISOP wraz z załącznikami określonymi w regulaminie przeprowadzania konkursu, przesyłając na adres Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Nabór wniosków będzie trwał do 15 grudnia lub do wyczerpania alokacji. Budżet konkursu wynosi 5 500 000,00 zł, jednak ze złożeniem wniosku nie należy zwlekać, ponieważ wykorzystanie alokacji na dzień 17 października wyniosło 74,88%, natomiast ARP może zawiesić prowadzenie naboru wniosków, w przypadku, gdy wartość wnioskowanego dofinansowania przekroczy 150% środków przeznaczonych na konkurs.

Wsparcie w złożeniu wniosku

Ocena formalna wniosku dokonywana jest dwustopniowo. Weryfikacja pierwszego stopnia dotyczy podstawowych kwestii, takich jak zgodność opisu technologii we wniosku z regulaminem Programu, spełnienia przez wnioskodawcę warunków udzielenia pomocy publicznej lub pomocy de minimis oraz sprawdzenie, czy wraz z wnioskiem przedłożono co najmniej:

  • opinię o innowacyjności,
  • część finansową wniosku,
  • wycenę lub uzasadnienie ceny technologii,
  • oświadczenie wnioskodawcy o spełnianiu kryterium MŚP,
  • umowę warunkową.

Weryfikacja drugiego stopnia natomiast polega na pogłębionej ocenie formalnej wniosku.

Do każdego projektu przydzielany jest Broker technologii, którego zadaniem jest wsparcie przedsiębiorcy w przejściu przez proces złożenia wniosku o grant. Brokerzy technologii m. in. weryfikują wstępnie pomysł transferu technologii, odpowiadają na pytania związane z wnioskiem oraz doradzają w obszarze wyboru KISów. Warto skorzystać ze wsparcia Brokera technologii, bowiem brak złożenia kompletnych i wypełnionych załączników wymaganych na pierwszym etapie powoduje odrzucenie wniosku bez wezwania wnioskodawcy do uzupełnienia braków.

Z treścią regulaminu oraz zestawieniem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (Q&A) można zapoznać się na stronie Projektu.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa. w tym świadczy usługi m. in. w zakresie prawa korporacyjnego i obsługi inwestycji kapitałowych.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn