Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Magdaleny Głowackiej – Dziedzic opublikowanego w dniu dzisiejszym w serwisie Rzeczpospolita.
21 grudnia 2022
Zgodnie z treścią art. 1025 KPC, z kwoty uzyskanej z egzekucji podlegają zaspokojeniu wskazane kolejno grupy wierzytelności – i tak w pierwszej kolejności spłacane są koszty egzekucyjne a już w drugiej – należności alimentacyjne i dopiero dalej – następni wierzyciele (również we wskazanej w przepisie kolejności). Sformułowanie tego przepisu nie pozostawia wątpliwości – przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji kolejności tej nie można zmienić, w tym jak wynika z orzecznictwa – również na podstawie zasad współżycia społecznego. Umowne regulowanie wysokości alimentów należnych przykładowo od rodziców uprawnionym dzieciom nie jest kwestionowana gdyż wynika wprost z brzmienia art. 138 KRO. Może jednak zaistnieć sytuacja, że wysokość świadczenia (alimentów) przekracza wysokość alimentów wynikających z art. 135 KRO. Wówczas pokrzywdzeni stają się pozostali wierzyciele, o ile masa majątkowej która podlega podziałowi jest zbyt niska aby zabezpieczyć w pełnej wysokości wszystkich wierzycieli.
Autorka przybliża powyższą problematykę, podstawy uzyskania przez wierzycieli alimentacyjnych tytułów wykonawczych, uprawniających do uzyskiwania świadczeń w kolejności przed innymi wierzycielami a także opisuje przypadki kiedy ochrona wierzycieli alimentacyjnych wykonywana jest z naruszeniem praw pozostałych wierzycieli.
Artykuł dostępny jest pod linkiem.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Unia rynków kapitałowych wprowadzi zmiany dla emitentów
23 grudnia 2022
Ministerstwo Finansów stawia na inwestowanie pasywne
22 grudnia 2022
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP