W dniu 23 września 2022 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował zaktualizowaną wersję dokumentu zawierającego pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczącego stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku („rozporządzenie MAR”).
14 listopada 2022
W opublikowanym opracowaniu ESMA odniosła się m.in do kwestii uwzględniania oczekiwań analityków rynkowych przy rozważaniu czy, dane zdarzenie lub pozycja w raporcie finansowym lub prognozach wyników finansowych stanowi informację poufną. ESMA przypomina, że podczas ustalania, czy dana informacja podlega ujawnieniu na podstawie rozporządzenia MAR emitenci powinni rozważać wszelkie dostępne informacje, a zatem również tzw. konsensus rynkowy. Oczekiwania analityków rynkowych mogą bowiem wpływać na nastroje inwestorów, którzy mogą opierać się na nich przy podejmowaniu swoich decyzji inwestycyjnych.
Emitenci powinni również pamiętać o wytycznych ESMA dotyczących rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku, dotyczących opóźniania ujawnienia informacji poufnych i interakcji z nadzorem ostrożnościowym. Kwesta oczekiwań rynku została poruszona m.in. w wytycznej nr 2, w której wskazano, że opóźnienie ujawnienia informacji poufnych prawdopodobnie wprowadzi w błąd opinię publiczną, w sytuacji gdy „informacje poufne, których ujawnienie emitent zamierza opóźnić, kontrastują z oczekiwaniami rynku, przy czym takie oczekiwania opierają się na sygnałach, które emitent wysyłał wcześniej na rynek, np. w wywiadach, prezentacjach lub innych działaniach komunikacyjnych zorganizowanych przez emitenta lub za jego zgodą.”
Ponadto, w ramach najnowszych Q&A ESMA przypomniała, że informacja poufna może zostać zidentyfikowana w toku prac związanych z przygotowaniem raportów okresowych. W takich przypadkach informacja powinna zostać opublikowana niezwłocznie, o ile nie została podjęta decyzja o opóźnieniu publikacji informacji poufnej, niezależnie od zapowiedzianego terminu publikacji raportu okresowego.
Publikowane przez ESMA opracowania Q&A stanowią zbiór praktycznych objaśnień, mających na celu promowanie spójnego stosowania przepisów rozporządzenia MAR oraz ujednolicenia praktyk nadzorczych w poszczególnych państwach członkowskich. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią zaktualizowanego Q&A, które dostępne jest pod linkiem.
W kontekście powyższych wypowiedzi ESMA, dotyczących publikacji danych finansowych, warto również przypomnieć o zawartej w ostatnim zbiorze zasad ładu korporacyjnego, adresowanym do spółek giełdowych, tj. w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021, zasadzie, w myśl której, spółki giełdowe powinny umożliwiać zapoznanie się z osiągniętymi przez spółkę wynikami finansowymi w raporcie okresowym w możliwie najkrótszym czasie po zakończeniu okresu sprawozdawczego, a jeżeli z uzasadnionych powodów nie jest to możliwe, jak najszybciej opublikować co najmniej wstępne szacunkowe wyniki finansowe.
Autor: aplikantka radcowska Katarzyna Okoń.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także pozostałych uczestników rynku finansowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
16 listopada 2022
15 listopada 2022
4 listopada 2022
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP