W dniu 6 sierpnia 2019 roku na łamach „Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet” ukazał się artykuł „Czy fundusz inwestycyjny może zapłacić dystrybutorowi?”, którego autorami są prawnicy z naszej Kancelarii - radca prawny i wspólnik zarządzający Krzysztof Rożko oraz radca prawny i wspólnik Łukasz Zalewski.
6 sierpnia 2019
W artykule poruszono kwestię modelu rozliczeń pomiędzy TFI a dystrybutorami. Poza ściśle uregulowanymi w przepisach zasadami rozliczania zachęt z TFI, należy rozważyć inny model wynagradzania dystrybutorów. Autorzy odnieśli się m.in. do luksemburskiego modelu rozliczeń z dystrybutorami. Na rynku funduszy luksemburskich funkcjonują tzw. opłaty dystrybucyjne, które mimo różnic mają dwie istotne, wspólne cechy. Po pierwsze stanowią koszt fundusz ponoszony z jego aktywów, rozliczenie nie następuje więc z wynagrodzenia TFI. Po drugie w prospektach funduszy luksemburskich wskazuje się jednoznacznie, że opłata dystrybucyjna jest płatna w celu zrekompensowania kosztów finansowania i wydatków poniesionych w związku ze sprzedażą tytułów uczestnictwa.
Autorzy stawiają tezę, że wprowadzenie opłat dystrybucyjnych do statutów polskich funduszy inwestycyjnych mogłoby się odbyć nawet bez modyfikacji obowiązujących przepisów prawa. Dodatkowo – wprowadzenie takich opłat mogłoby urealnić poziomy wynagrodzeń za zarządzanie pobieranych przez TFI. Do tej pory wynagrodzenia za zarządzanie musiały amortyzować zawarte w nich wynagrodzenia dystrybutorów. Oddzielenie tych opłat na gruncie statutu pozwoliłoby w końcu na przedstawienie jasnego obrazu klientowi, a także mogłoby być przełomem w innej dyskusji – dotyczącej porównywalności opłat TFI za zarządzanie.
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzająca prostą spółkę akcyjną podpisana przez Prezydenta
13 sierpnia 2019
6 sierpnia 2019
5 sierpnia 2019
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP