Jak donosi Krajowa Administracja Skarbowa, proponowane zmiany w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej mają stanowić odpowiedź na wykorzystywanie fundacji do bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej.
9 września 2024
Jest to efekt wykorzystania instytucji fundacji rodzinnej jako narzędzia do unikania opodatkowania, a nie do zabezpieczenia majątku rodzinnego i sukcesji rodzinnej – do czego miała służyć w zamyśle ustawodawcy.
Wydaje się jednak, że proponowane zmiany są zbyt daleko idące i niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że system podatkowy został już wyposażony w liczne instytucje, które dają organom podatkowym narzędzia do walki z nieuczciwymi podatnikami, takie jak chociażby klauzula GAAR. Skuteczniejsza i bieżąca kontrola podatników zdaje się być lepszym rozwiązaniem do walki z wykorzystaniem instytucji fundacji rodzinnej do agresywnej optymalizacji, aniżeli nagła zmiana zasad opodatkowania fundacji rodzinnej i to w tak krótkim czasie od dnia wejścia w życie ustawy.
Działanie ustawodawcy – o ile się na nie ostatecznie zdecyduje - zamiast „łatać” dziury budżetowe, może skutkować kolejnym odpłynięciem kapitału polskich przedsiębiorców za granicę. A przecież „projekt fundacja rodzinna” miał skłonić podatników do powrotu ich struktur biznesowych do rodzimego systemu prawnego.
Projekt ustawy zmieniającej nie został jeszcze opublikowany. MF zapowiada jednak uchwalenie ustawy zmieniającej w III – IV kwartale 2024 roku. Nie jest wykluczone, że zmiany wejdą w życie już od 2025 roku.
Zapraszamy do lektury artykułu r. pr. Krzysztofa Rożko, Wspólnika Zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r.pr. Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki, opublikowanego dzisiaj w serwisach internetowych rp.pl oraz KancelarieRP, w którym autorzy omawiają kwestie związane z możliwą zmianą w opodatkowaniu fundacji rodzinnych.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie planowania sukcesji i zarządzania majątkiem prywatnym, oraz planowania finansowego dla przedsiębiorców, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
16 września 2024
Podsumowanie IV edycji konferencji o AML
13 września 2024
Zapraszamy na IV edycję konferencji w obszarze AML/CFT
9 września 2024
Czy konsekracja może uchronić nieruchomość od egzekucji?
30 sierpnia 2024
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP