KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Czy konsekracja może uchronić nieruchomość od egzekucji?

W celu zapewnienia minimalnych standardów ochrony dłużnika ustawodawca wprowadził ograniczenia w zakresie egzekucji określonych przedmiotów i kwot. Ograniczenia te dotyczą m.in. przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych i stosuje się zarówno do nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych.

30 sierpnia 2024

Jeśli w toku prowadzonej egzekucji dłużnik powoła się na to, że dany przedmiot służy mu do wykonywania praktyk religijnych, komornik powinien ustalić wyznanie dłużnika i rodzaje obrzędu, które dla tej religii są charakterystyczne, aby zweryfikować, czy dana rzecz rzeczywiście podlega wyłączeniu spod egzekucji. Komornik powinien dodatkowo ustalić, czy dłużnik nie zajmuje się wyrobem lub obrotem tego typu przedmiotami albo czy nie jest ich kolekcjonerem, ponieważ ograniczenie egzekucji nie ma zastosowania w takich sytuacjach.

Wyłączenie spod egzekucji nie powinno obejmować tych nieruchomości, które pomimo tego, że są własnością kościołów i związków wyznaniowych, to jednak nie służą bezpośrednio i wyłącznie wykonywaniu kultu religijnego, lecz szeroko rozumianym celom administracyjnym lub gospodarczym. Wyłączeniu powinny podlegać więc wyłącznie obiekty o przeznaczeniu cmentarnym i sakralnym.

Do prób instrumentalnego wykorzystania przepisu dotyczącego wyłączenia spod egzekucji przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych doszło w sprawie egzekucyjnej prowadzonej na obszarze apelacji gdańskiej. W sprawie tej dłużniczki próbowały uniemożliwić egzekucję z nieruchomości, powołując się na to, że została ona konsekrowana przez kościół jeszcze przed wszczęciem egzekucji.

Sąd rozstrzygający sprawę zajął stanowisko, że omawiane wyłączenie nie może obejmować tych nieruchomości, które choć są własnością kościołów i związków wyznaniowych, to jednak nie służą bezpośrednio i wyłącznie wykonywaniu kultu religijnego.

Przykład sprawy z Gdańska pokazuje, że konsekrowanie nieruchomości przez dany kościół czy związek wyznaniowy nie chroni tej nieruchomości od egzekucji. Wyłączenie spod egzekucji przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych (zwłaszcza nieruchomości) nie ma bowiem charakteru absolutnego.

Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Katarzyny Serwin opublikowanego dzisiaj w dodatku merytorycznym gazety Rzeczpospolita oraz w serwisie internetowym rp.pl, w którym autorka omawia kwestie związane z ograniczeniami w egzekucji.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi dotyczące audytu nieruchomości oraz inwestycji budowlanychfamily office, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn