KNF wylicza najczęstsze nieprawidłowości w raportach emitentów
19 marca 2021
W dniu 15 marca 2021 roku, na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego („UKNF”) został opublikowany raport stanowiący podsumowanie czynności nadzoru nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzonych w 2020 roku. Jak wskazuje UKNF opracowanie jest skierowane do użytkowników informacji regulowanych, emitentów oraz biegłych rewidentów, celem przyczynienie się do prawidłowego i spójnego stosowania odpowiednich wymogów raportowania określonych przepisami prawa.
Przygotowany przez UKNF raport obejmuje zbiorcze informację wynikające z analizy m.in.:
Analiza sprawozdań finansowych emitentów:
Z przedstawionego przez UKNF raportu wynika, że główne nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych spółek z rynku regulowanego dotyczą m.in.:
w zakresie MSSF 15;
Analiza informacji niefinansowych emitentów:
W 2020 roku w ramach nadzoru nad informacją niefinansową, UKNF dokonał analizy kompletności wszystkich sprawozdań niefinansowych emitentów z art. 49b ustawy o rachunkowości. Dodatkowo dla wybranej próby informacji niefinansowych, analizy przeprowadzone w 2020 r. obejmowały zagadnienia wskazane w Publicznym Stanowisku ESMA w sprawie priorytetów nadzorczych dla raportów okresowych za rok 2019. Jak wynika z lektury raportu, w 2020 r. w ramach nadzoru nad informacją niefinansową skierowano do 4 emitentów zalecenia ze względu na stwierdzone nieprawidłowości, polegające na braku zamieszczenia opisu kluczowych niefinansowych wskaźników efektywności związanych z działalnością jednostki.
Analiza terminowości publikacji i kompletności zawartości raportów okresowych emitentów:
UKNF zbadał także terminowość publikacji i kompletność zawartości raportów okresowych emitentów. Czynności nadzorcze podjęte w roku 2020 w zakresie nadzoru nad terminowością publikacji raportów okresowych emitentów to m.in.:
UKNF przyjrzał się również kompletności zawartości raportów okresowych emitentów i w tym zakresie stwierdził najwięcej nieprawidłowości. UKNF skierował bowiem 57 zaleceń do emitentów na podstawie art. 68 ust. 5 ustawy o ofercie publicznej, dotyczących przekazania, uzupełnienia lub skorygowania raportów okresowych.
Analiza informacji poufnych emitentów :
Sprawozdanie obejmuje również wyniki analizy wykonywania przez emitentów obowiązków w związku z publikacją informacji poufnych. W 2020 r. w ramach nadzoru nad informacją poufną emitentów wydano 67 zaleceń mających na celu zaprzestanie naruszania obowiązków informacyjnych, które dotyczyły m.in.:
Analiza wybranych obszarów raportowania za rok 2020:
W opublikowanym raporcie, UKNF zwrócił szczególną uwagę na wybrane obszary raportowania. Odnosząc się do raportowania finansowego, Komisja przedstawiła w raporcie zagadnienia na, które należy zwrócić uwagę przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 i kolejne okresy sprawozdawcze, podkreślając jednocześnie znaczenie najnowszych wspólnych priorytetów nadzorczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych („ESMA”)
UKNF podkreśla, że ESMA - wyznaczając europejskie wspólne priorytety nadzorcze dla sprawozdań finansowych za 2020 rok - skupiła się na dalszych potrzebach zapewnienia odpowiedniego poziomu przejrzystości w kwestii wpływu pandemii COVID-19 na działalność emitentów przy zastosowaniu wybranych standardów, m.in.: MSR 1 – Prezentacja sprawozdań finansowych, MSR 36 – Utrata wartości aktywów, MSSF 16 – Leasing.
Tym samym sprawozdania finansowe za 2020 rok powinny dodatkowo zawierać:
Jednolity elektroniczny format raportowania – ESEF
W przedstawionym przez UKNF raporcie odwołano się również do kwestii raportowania ESEF. Przypomniano, że emitenci, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Unii Europejskiej, zgodnie z przepisami Dyrektywy Transparency, a także regulacyjnych standardów technicznych (RTS), są zobowiązani do sporządzania raportów rocznych w ESEF za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2020 r. lub później, przy czym podkreślono, że ze względu na pandemię COVID–19 i związane z nią trudności, Unia Europejska i zainteresowane państwa członkowskie procedują możliwość odroczenia obowiązku raportowania zgodnego z ESEF o rok, z pozostawieniem możliwości raportowania w tym formacie już za rok 2020, do czego UKNF zachęca emitentów.
Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie internetowej UKNF.
Autor: Apl. adw. Jakub Murawski
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa. w tym świadczy usługi m. in. w zakresie prawa korporacyjnego, obsługi inwestycji kapitałowych i instytucji finansowych.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP