KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Projekt rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie ws. szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych

W dniu 7 lutego 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

15 lutego 2019

Opublikowany projekt przewiduje zmiany w obowiązującym obecnie rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. z 2007 r., Nr 249, poz. 1859 z późn. zm.).

Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez projektodawcę, rozwiązania przyjęte w przygotowanym projekcie rozporządzenia są ukierunkowane na:  

- wprowadzenie podejścia do wyceny instrumentów z wykorzystaniem wartości godziwej, tj. zgodnym z przyjętym w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR/MSSF),

- podkreślenie istoty wartości godziwej przy wycenie aktywów finansowych,

- określenie wartości godziwej w pierwszej kolejności jako wartości rynkowej. W sytuacji braku ceny rynkowej, wartość godziwa szacowana jest modelem opartym o parametry rynkowe obserwowalne bezpośrednio i pośrednio, tj. uwzględniającym np. ceny obligacji tego samego emitenta, emitentów z tej samej branży, tego samego rynku, wysokości stop procentowych przy ustalaniu stopy dyskontowania przyszłych przepływów z wycenianego instrumentu. W wyjątkowych przypadkach - i pod rygorem dodatkowych ujawnień - dopuszczalna jest wycena w oparciu o model oparty o dane nieobserwowalne,

- wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym w każdym przypadku model wyceny instrumentu ma być uzgadniany z depozytariuszem,

- ograniczenie zastosowania metody wyceny według skorygowanej ceny nabycia z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej do instrumentów o terminie zapadalności krótszym niż 92 dni (lokaty bankowe, transakcje repo /buy-sell back, certyfikaty depozytowe etc.). Tym samym jakikolwiek instrument o terminie zapadalności dłuższym niż 3 miesiące (okres rozliczeniowy kuponów nie gra roli), powinien być wyceniany do wartości rynkowej lub z wykorzystaniem modelu opartego o parametry rynkowe.

Według przepisów końcowych projektu, przepisy obowiązującego rozporządzenia w brzmieniu nadanym projektowanym rozporządzeniem będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2020 r. Planowany dzień wejścia w życie projektowanego rozporządzenia to 1 stycznia 2020 r.

Aktualnie w ramach toczącego się procesu legislacyjnego w przedmiocie projektu rozporządzania wystosowano pisma kierujące projekt do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania. Uprzejmie informujemy, iż nasza Kancelaria zamierza wziąć udział w przedmiotowym procesie legislacyjnym, w związku z czym serdecznie zapraszamy do przekazywania uwag oraz propozycji zmian w zakresie projektowanych przepisów.

Pełna treść projektu rozporządzenia

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn