Deregulacja: mniej barier, więcej możliwości dla Polski i Polaków.
30 maja 2025
Taka treść wita odwiedzających stronę internetową zespołu ds. deregulacji Rafała Brzoski. Czy ten ambitny cel ma szansę na realizację w związku z propozycjami dotyczącymi działalności funduszy inwestycyjnych i produktów oferowanych z ich udziałem?
Panaceum na małe i duże problemy
Czy PPK może być bardziej przyjazne finansowaniu budownictwa mieszkaniowego za sprawą podniesienia limitu dla lokat funduszy zdefiniowanej daty w listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Czy informacje nt środków gromadzonych na przyszłą emeryturę w ramach publicznych i prywatnych komponentów systemu emerytalnego (ZUS, OFE, PPE, PPK, IKE, IKZE) mogą być dostępne w jednym miejscu? Czy regulacje prawne odnoszące się do zmiany statutów, łączenia i przekształceń funduszy inwestycyjnych mogą być bardziej elastyczne aby umożliwić TFI porządkowanie oferty produktowej w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych? Czy instytucja obowiązkowej dematerializacji i rejestracji w KDPW certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) przyniosła oczekiwane w związku z jej wprowadzeniem korzyści w postaci większego poziomu transparentności, wykreowania mechanizmu zapewniającego przestrzeganie przepisów prawa w związku z emisją oraz wzmocnienie ochrony inwestorów, jeśli przedstawiciele branży funduszy inwestycyjnych od kilku lat przedstawiają argumenty wskazujące na wątpliwe „osiągnięcia” przymusowej dematerializacji w tych obszarach?
Na przykładzie zaledwie kilku wskazanych wyżej inicjatyw legislacyjnych można ocenić, że Zespół ds. deregulacji w obszarze rynku kapitałowego mierzy się z koniecznością odpowiedzi na wiele trudnych ale bardzo ważnych pytań dotyczących, kwestii zarówno o charakterze bardzo szczegółowym, wręcz operacyjnym, jak i zagadnień o charakterze systemowym, o dalekosiężnych skutkach dla rynku i wszystkich interesariuszy proponowanych zmian lub optujących za utrzymaniem status quo. Ekspertom przyjdzie zatem szukać panaceum na problemy rynku kapitałowego o różnym ciężarze gatunkowym, na kwestie naglące, na absurdy regulacyjne, na biurokrację. Zebrało się tych kwestii dużo przez kilka ostatnich lat.
Czy propozycje zmian z zakresu prawa rynku kapitałowego ułatwią życie inwestorom i branży funduszy inwestycyjnych? Niewątpliwie wiele spośród propozycji przekazanych przez Zespół ds. deregulacji stronie rządowej ma taki potencjał. Rezultaty inicjatywy deregulacyjnej z perspektywy rynku kapitałowego przyjdzie nam oceniać jednak nie w oparciu o projekty i deklaracje, ale na podstawie rzeczywiście dokonanych zmian prawa…
Zapraszamy do lektury pełnej wersji artykułu, którego autorem jest Mariusz Biały, Counsel w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna, opublikowanego dziś w poradniku merytorycznym gazety Rzeczpospolita.
Kancelaria prawna KRWLEGAL / LegalWell zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi związane z sekurytyzacją, obsługą inwestycji kapitałowych oraz bankowością i finansami, jak również usługi doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych oraz postępowań sankcyjnych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Obowiązki NIS2 i realne ryzyka w sektorze odpadowym - nagranie
11 czerwca 2025
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru dot. wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa
UKNF publikuje propozycję uproszczenia regulacji w sektorze usług finansowych na rynku UE
2 czerwca 2025
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP