Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
26 maja 2025
Z dniem 4 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2809 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2017/1129, (UE) nr 596/2014 i (UE) nr 600/2014 w celu zwiększenia atrakcyjności publicznych rynków kapitałowych w Unii dla spółek oraz ułatwienia małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do kapitału, jednego z aktów unijnego pakietu regulacyjnego, tzw. Listing Act.
Główne cele tego aktu prawnego zostały wskazane już w jego nazwie, tj. uatrakcyjnienie rynków kapitałowych UE oraz zmniejszenie barier w dostępie do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zostało dostrzeżone przez unijnego prawodawcę w motywach rozporządzenia, istotnymi czynnikami obniżającymi atrakcyjność rynków publicznych są m.in. wysokie koszty przestrzegania przepisów, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku małych ofert publicznych papierów wartościowych, oraz nieproporcjonalne wymogi stawiane emitentom, dlatego też jednym z założeń było zmniejszenie kosztów i obciążeń.
Wbrew celom przyjętym w unijnym rozporządzeniu, w przypadku polskich regulacji nowe przepisy nieintencjonalnie doprowadziły jednak do powstania istotnego utrudnienia w zakresie ofert publicznych o niewielkich wartościach.
W wyniku wejścia w życie części przepisów wspomnianego już rozporządzenia 2024/2809, niezależnie od woli krajowego prawodawcy, oferty publiczne o wartości do 1 miliona euro przestały korzystać z wyjątku od obowiązku pośrednictwa firmy inwestycyjnej. Zmiana ta jest konsekwencją uchylenia z dniem 4 grudnia 2024 r. art. 1 ust. 3 rozporządzenia prospektowego, do którego odsyłają przepisy ustawy o obrocie instrumentami finansowym, regulujące powyższy wyjątek.
W celu wyeliminowania powstałej nadregulacji, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który na początku maja bieżącego roku został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Zapraszamy do lektury artykułu adw. Tomasza Kamińskiego, Wspólnika w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r.pr. Katarzyny Okoń, opublikowanego dzisiaj w serwisie internetowym rp.pl, w którym autorzy omawiają projektowane zmiany do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także przybliżają istotne zmiany wprowadzane Listing Act.
Kancelaria prawna KRWLegal / LegalWell zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi związane z sekurytyzacją, obsługą inwestycji kapitałowych oraz bankowością i finansami, jak również usługi doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych oraz postępowań sankcyjnych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Nadchodzące zmiany Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – Implementacja NIS 2 w Polsce
29 maja 2025
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP