Rada Ministrów pracuje obecnie nad projektem ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.
8 października 2024
Celem projektu jest realizacja najistotniejszych postulatów zgłaszanych od wielu lat przez partnerów społecznych, w szczególności tych dotyczących uproszczenia procedury zawierania oraz rejestrowania układów zbiorowych pracy.
Zasadniczą zmianą będzie przeniesienie uregulowań dotyczących układów zbiorowych pracy z Działu XI kodeksu pracy do nowej ustawy. Pomimo takiego wyodrębnienia przepisów, do układów zbiorowych w dalszym ciągu będzie odnosiła się zasada korzystności wynikająca z art. 9 § 2 kodeksu pracy.
Projekt przewiduje także zmiany w ewidencjonowaniu układów zbiorowych oraz okresie obowiązywania i wejścia w życie układów zbiorowych pracy.
Ułatwienia w rejestracji układów zbiorowych pracy nie wystarczą, by zachęcić do ich zawierania. Przeszkodami w rozszerzaniu zasięgu rokowań zbiorowych, zwłaszcza z perspektywy pracodawców, są zarówno obowiązująca zasada korzystności (porozumienia zbiorowe co do zasady nie mogą być mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw), jak również rozbudowane regulacje dotyczące warunków zatrudnienia przyjęte w kodeksie pracy. Pracodawcy postrzegają układy i inne porozumienia zbiorowe jako akty prowadzące do dodatkowych obciążeń i zwiększenia kosztów zatrudnienia.
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Katarzyny Serwin opublikowanego dzisiaj w poradniku Nawigator Prawny gazety Rzeczpospolita, a także w serwisie internetowym rp.pl, w którym autorka omawia kwestie związane ze zmianami w zbiorowym prawie pracy.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi dotyczące audytu nieruchomości oraz inwestycji budowlanych, family office, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Czym jest i do czego zobowiązuje tajemnica radcowska i adwokacka?
10 października 2024
Nowy projekt noweli u.k.s.c. – implementacja dyrektywy NIS-2 coraz bliżej
9 października 2024
Podział majątku małżeńskiego a wspólnie zaciągnięte kredyty
27 września 2024
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP