W dniu 6 marca 2025 roku na stronie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) opublikowany został dokument konsultacyjny w sprawie proponowanych Regulacyjnych Standardów Technicznych (RTS) do nowego pakietu AML.
11 marca 2025
Tym samym EBA rozpoczyna konsultacje w sprawie czterech projektów RTS.
Standardy te będą miały zasadnicze znaczenie dla nowego unijnego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu („AML/CFT”), stanowiąc w jaki sposób instytucje i organy nadzoru będą obowiązane wypełniać swoje obowiązki w zakresie AML/CFT w ramach nowego pakietu AML.
Projekty RTS dotyczą przede wszystkim:
- metodyki oceny przez organy nadzoru ryzyka ML/FT związanego z podmiotami zobowiązanymi;
- kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby konkretny podmiot podlegał bezpośredniemu nadzorowi #AMLA;
- zakresu informacji pozyskiwanych od klientów w ramach stosowania środków należytej staranności (Customer Due Diligence, #CDD);
- kryteriów w odniesieniu do ustalania wymiaru kar pieniężnych oraz nakładania środków administracyjnych.
Publikacja Projektów RTS jest realizacją zobowiązań nałożonych przez Parlament Europejski oraz Radę w Rozporządzeniu w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu („Rozporządzenie AML”), Dyrektywie w sprawie mechanizmów, które państwa członkowskie powinny wprowadzić w celu zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu („Dyrektywa AML”) oraz Rozporządzeniu w sprawie ustanowienia Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu(„Rozporządzenie AMLA”).
W myśl art. 40 (2) Dyrektywy AML opublikowany został Projekt RTS w sprawie oceny profilu ryzyka nieodłącznego (inherentnego) i szczątkowego (rezydualnego) podmiotów zobowiązanych, który określa m.in.: metodykę, którą powinny stosować organy nadzoru w celu oceny i klasyfikacji profilu ryzyka nieodłącznego oraz ryzyka szczątkowego każdej instytucji obowiązanej podlegającej nadzorowi oraz metodykę stosowaną w celu oceny i klasyfikacji jakości kontroli w zakresie AML/CFT wprowadzonych przez każdą instytucję obowiązaną. Projekt uwzględnia także terminy dokonywania i aktualizacji oceny i klasyfikacji profilu ryzyka.
Projekt regulacyjnych standardów technicznych w sprawie oceny ryzyka na potrzeby wyboru instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz grup instytucji kredytowych i instytucji finansowych podlegających bezpośredniemu nadzorowi został opracowany na mocy art. 12 ust. 7 Rozporządzenia AMLA. Projekt określa przede wszystkim kryteria, które muszą zostać spełnione, aby konkretny podmiot podlegał bezpośredniemu nadzorowi AMLA, a także precyzuje kwestie oceny i klasyfikacji ryzyka na poziomie podmiotu obowiązanego. W projekcie RTS została uwzględniona także kwestia oceny ryzyka na poziomie grupy.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 Rozporządzenia AML opracowany został Projekt RTS w sprawie należytej staranności wobec klienta. W projekcie RTS uwzględnione zostały kwestie kluczowe z punktu widzenia instytucji obowiązanych, w kontekście identyfikacji i weryfikacji klienta przy nawiązywaniu transakcji okazjonalnej lub stosunków gospodarczych. Wskazane zostały m.in.: informacje oraz dokumenty które należy pozyskać w celu prawidłowej identyfikacji i weryfikacji. Ponadto RTS wprowadza regulacje odnoszące się do celu i charakteru relacji biznesowej lub transakcji okazjonalnych, postępowania wobec osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne, uproszczonych środków należytej staranności, wzmożonych środków należytej staranności, sankcji, czynników ryzyka czy środków identyfikacji elektronicznej.
RTS został podzielony na trzy sekcje:
Sekcja 1 – określająca wskaźniki klasyfikacji wagi naruszeń;
Sekcja 2 – określająca kryteria, na które należy zwrócić uwagę przy ustalaniu poziomu sankcji pieniężnych i stosowaniu środków administracyjnych;
Sekcja 3 – określająca metodykę nakładania okresowych kar pieniężnych zgodnie z art. 57 Dyrektywy AML.
Odpowiedzi w ramach konsultacji można udzielać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie EBA.
Konsultacje będą trwały do 6 czerwca 2025 r.
Z projektami RTS można zapoznać się pod linkiem.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa w zakresie AML oraz prowadzi szkolenia w tym obszarze dla pracowników instytucji obowiązanych.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Newsletter Regulacyjny KRWLEGAL 02/2025 wysłany do Klientów Kancelarii
13 marca 2025
Wczoraj do Klientów KRWLEGAL trafił lutowy numer Newslettera Regulacyjnego.
28 lutego 2025
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP