KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Co zmienia ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów w działalności windykatorów?

W dniu 20 grudnia 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, implementującej dyrektywę do polskiego porządku prawnego. Ustawa z pewnymi wyjątkami weszła w życie 19 lutego br..

28 lutego 2025

Unijne priorytety

Dyrektywa NPL dotycząca kredytów zagrożonych wyznacza w Unii Europejskiej jednolite ramy prawne dla działalności podmiotów zajmujących się prowadzeniem działań windykacyjnych z tytułu wierzytelności wynikających z tzw. nieobsługiwanych umów o kredyt (non-performing loans), zawieranych przez instytucje kredytowe, jak również reprezentowaniem praw kredytodawców wynikających z takich umów. Rozwiązania przewidziane w dyrektywie podyktowane są m.in. wspieraniem instytucji kredytowych w działaniach ukierunkowanych na finansowanie akcji kredytowej, dzięki przeniesieniu kredytów zagrożonych poza bilans banku lub przekazaniu ich w zarządzanie podmiotów wyspecjalizowanych w tego rodzaju działalności. Z tej perspektywy unijna dyrektywa pełni ważną rolę jako instrument służący mitygowaniu ryzyka związanego z ekspozycją na kredyty zagrożone, tak w ujęciu jednostkowym, jak i w skali całego sektora finansowego w UE.

Lepiej późno niż później

Pierwszy projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów opublikowany został w czerwcu 2023 r. Za koordynowanie prac legislacyjnych mających na celu wdrożenie dyrektywy w Polsce odpowiadało Ministerstwo Finansów. Przedstawiciele KNF, izb gospodarczych działających m.in. na rzecz banków, branży windykacyjnej, rynku funduszy inwestycyjnych, a także podmioty reprezentujące konsumentów, przedsiębiorców oraz pozostałe grupy interesariuszy zgłosili ponad 330 uwag do projektu. Ponieważ zgodnie z treścią dyrektywy jej wdrożenie powinno nastąpić do 29 grudnia 2023 r., już wtedy zwracano uwagę na bardzo wysokie ryzyko, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Tak się stało. Kolejna wersja projektu trafiła do ponownych uzgodnień i konsultacji publicznych dopiero w lipcu ubiegłego roku, a w październiku 2024 r. projekt ustawy wdrażającej dyrektywę został skierowany do prac parlamentarnych. W rezultacie ustawa z dnia 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, po podpisaniu przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw weszła w życie 19 lutego br. Stało się to zatem ponad rok po upływie terminu przewidzianego na wdrożenie dyrektywy NPL…

Rewolucja z opóźnieniem?

W ramach oceny skutków regulacji towarzyszącej publikacji projektu ustawy wskazano, że wdrożenie dyrektywy NPL do polskiego porządku prawnego może stanowić ważny impuls dla rozwoju sektora finansowego. W dokumencie wskazuje się, że nowa regulacja ujednolici warunki działania branży, zwiększy jej konkurencyjność, oraz polepszy współpracę między wierzycielem a nabywcą kredytu z korzyścią dla osób zadłużonych. Podobnych ocen nie brakowało również wśród przedstawicieli przedsiębiorstw windykacyjnych w Polsce…

Zapraszamy do lektury materiału, którego autorem jest Mariusz Biały, Counsel w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna, opublikowanego dzisiaj w poradniku prawnym gazety Rzeczpospolita.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi związane z sekurytyzacją, obsługą inwestycji kapitałowych oraz bankowością i finansami, jak również usługi doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych oraz postępowań sankcyjnych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn