KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Parlament Europejski przyjął Akt o usługach cyfrowych

W dniu 20 stycznia 2022 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (akt o usługach cyfrowych) i zmieniające dyrektywę 2000/31/WE („Digital Services Act”, „Akt o usługach cyfrowych”) .

21 stycznia 2022

Nowe przepisy mają między innymi:

  • usprawnić proces zwalczania nielegalnych treści w Internecie,
  • zapewnić odpowiedzialność platform za ich systemy rekomendacji, oraz
  • poprawić moderację w sieci.

Przypomnieć należy, że projekt Aktu o usługach cyfrowych został przedstawiony przez Komisję Europejską 15 grudnia 2020 roku. Zdaniem Komisji, projekt ten przywróci równowagę pod względem odpowiedzialności poszczególnych uczestników interakcji online: użytkowników, platform i organów publicznych. Do najważniejszych założeń Aktu o usługach cyfrowych należy zaliczyć:

  • Ustanowienie mechanizmu powiadamiania i podejmowania działań w odniesieniu do nielegalnych produktów, usług lub treści online. Zgłoszenia mają być dokonywane przez użytkowników oraz, w przypadku platform, przez podmioty, którym przyznano status zaufanych podmiotów sygnalizujących.
  • Obowiązek identyfikowania sprzedawców na internetowych platformach handlowych. Identyfikacja przedsiębiorców ma ułatwić rozpoznawanie nieuczciwych sprzedawców oraz zwiększyć bezpieczeństwo zakupów internetowych.
  • Nałożenie dodatkowych obowiązków na największe platformy. Mając na uwadze istotny wpływ bardzo dużych platform internetowych na gospodarkę i społeczeństwo, takie platformy będą zobowiązane do  przeprowadzania ocen ryzyka i opracowania środków zmniejszających ryzyko z udziałem przedstawicieli odbiorców usługi, przedstawicieli grup, na które ich usługi mogą wywierać wpływ, niezależnych ekspertów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto, w przypadku korzystania przez bardzo duże platformy internetowe z systemów rekomendacji, platformy te będą zobowiązane do przestrzegania zasad przejrzystości algorytmów. Stosowanie się przez bardzo duże platformy do obowiązków określonych w Akcie o usługach cyfrowych ma być weryfikowane w drodze niezależnych audytów.

Przyjęte przez Parlament Europejski stanowisko zakłada wprowadzenie zmian do wniosku Komisji Europejskiej z 2020 r. Zmiany obejmują m. in. zwolnienie mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw z niektórych obowiązków wynikających z rozporządzenia, możliwość dochodzenia odszkodowania za szkody wynikające z nieprzestrzegania przez platformy obowiązków w zakresie należytej staranności, wprowadzenie zakazu wprowadzania przez platformy internetowe w błąd lub nakłaniania usługobiorców do określonego działania za pomocą zwodniczych interfejsów, obowiązek udzielenia informacji o tym, w jaki sposób czerpane są korzyści finansowe z danych w przypadku reklam ukierunkowanych, obowiązek zapewnienia przez bardzo duże platformy co najmniej jednego systemu rekomendacji niewykorzystującego profilowania.

Kolejnym etapem przewidzianym w ramach zwykłej procedury ustawodawczej jest przeprowadzenie negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi, które będzie reprezentować francuska prezydencja w Radzie UE. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nowe przepisy mają być bezpośrednio stosowane po upływie trzech miesięcy od przyjęcia, natomiast w  ramach przyjętych poprawek Parlament Europejski wniósł o wydłużenie tego terminu do sześciu miesięcy.

Szerzej na temat prac legislacyjnych na poziomie unijnym, dotyczących reformy przestrzeni cyfrowej, w tym na temat prac nad aktem o usługach cyfrowych, pisaliśmy w naszym Newsletterze nr 05/2021.

Stanowisko PE dostępne jest pod linkiem.

Autor: aplikant radcowska Katarzyna Okoń

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie prawa korporacyjnego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

 

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn