W sierpniu br. Komisja Nadzoru Finansowego, po raz pierwszy w historii, zastosowała instytucję układu wobec jednego z nadzorowanych podmiotów, obniżając sankcję pieniężną o 40%.
25 września 2024
Redukcja wysokości kary administracyjnej była wynikiem zastosowania trybu tzw. układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji, tj. instytucji, która weszła w życie 29 września 2023 roku w związku z wprowadzeniem zmian do przepisów ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Przepisy o układzie, wprowadzone do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, czerpią z doświadczeń jurysdykcji innych krajów członkowskich UE, gdzie tzw. settlement ma już swoje podstawy prawne i w praktyce ma się dobrze. Polski nadzorca, wzorem zachodnich krajów, otrzymał zatem podstawę do prowadzenia z nadzorowanymi podmiotami dialogu i negocjacji w sprawie możliwych opcji ukarania za dostrzeżone, czy też niedostrzeżone (jeszcze), przez nadzór naruszenia.
Czy ramy prawne instytucji układu są korzystne dla podmiotu nadzorowanego?
Czy układ będzie coraz częściej wykorzystywanym przez nadzór sposobem zakończenia postępowań sankcyjnych?
Czy ewentualne spopularyzowanie instytucji układu ociepli wizerunek nadzorcy?
Zapraszamy do lektury artykułu r. pr. Krzysztofa Rożko, Wspólnika Zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r.pr. Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki, opublikowanego dzisiaj w gazecie finansowej Parkiet oraz w serwisie internetowym parkiet.com, w którym autorzy omawiają instytucję układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji i zastanawiają się nad przyszłością tego trybu zakończenia postępowania sankcyjnego.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie planowania sukcesji i zarządzania majątkiem prywatnym, oraz planowania finansowego dla przedsiębiorców, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Podział majątku małżeńskiego a wspólnie zaciągnięte kredyty
27 września 2024
Jak przygotować się do wdrożenia wymogów Rozporządzenia AML?
27 września 2024
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP