Jak jednak pokazują wydawane interpretacje indywidualne – przepisy ustawy o fundacji rodzinnej mogą i w praktyce budzą wątpliwości.
18 lipca 2024
Od wejścia w życie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej minął ponad rok. Nowa instytucja bez wątpienia cieszy się szerokim zainteresowaniem, o czym świadczy liczba dotychczas zarejestrowanych fundacji rodzinnych oraz kolejne wnioski o rejestrację, pozostające w rozpoznaniu. Fundacja rodzinna stała się popularna dzięki korzystnym rozwiązaniom podatkowym oraz dzięki możliwości zabezpieczenia majątku rodzinnego – czemu z resztą, w intencji ustawodawcy, miała służyć. Jak jednak pokazują wydawane interpretacje indywidualne – przepisy ustawy o fundacji rodzinnej mogą i w praktyce budzą wątpliwości.
Jednym z zagadnień, które wywołuje liczne wątpliwości interpretacyjne jest zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez fundację rodzinną, która podlega zwolnieniu z podatku CIT, a w szczególności możliwość przystępowania przez fundację rodzinną do tzw. transparentnych podatkowo spółek zagranicznych. W konsekwencji profiskalnej wykładni przepisów ustawy organy podatkowe przesądziły, że przystąpienie przez fundację rodzinną do tzw. transparentnej podatkowo spółki zagranicznej, co prawda jest możliwe, ale będzie skutkowało objęciem dochodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa fundacji w takiej spółce wyższą stawką podatku CIT (25%).
Czy profiskalna wykładnia organów podatkowych ulegnie zmianie za sprawą ostatnio wydanego wyroku WSA?
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki, opublikowanego dzisiaj w serwisach internetowych rp.pl oraz KancelarieRP, w którym autorka przybliża zagadnienie lokowania aktywów fundacji rodzinnej w tzw. transparentne podatkowo spółki zagraniczne.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie planowania sukcesji i zarządzania majątkiem prywatnym, oraz planowania finansowego dla przedsiębiorców.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP