KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Jakie wymagania musi spełniać sprostowanie prasowe?

Sprostowanie musi spełniać określone wymogi prawa prasowego, aby można było wyegzekwować je w sądzie.

26 lipca 2024

Sprostowanie prasowe jest narzędziem, które pozwala każdemu, kto jest dotknięty nieprawdziwymi lub nieścisłymi informacjami podanymi do publicznej wiadomości, na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie.

Jednakże proces sprostowania musi spełniać określone wymogi prawa prasowego. Osoba żądająca sprostowania musi napisać i podpisać wniosek, który należy skierować do redaktora naczelnego miejsca, w którym opublikowano kwestionowany materiał. Wniosek musi być złożony w terminie nie dłuższym niż 21 dni od daty publikacji materiału. W sprostowaniu należy szczegółowo opisać kwestionowany materiał i określić, czy zawiera informacje nieprawdziwe czy nieścisłe. Jeśli redaktor naczelny odmówi publikacji sprostowania lub nie opublikuje go w odpowiednim terminie lub formie, można dochodzić zamieszczenia sprostowania poprzez sąd. Wniosek o wydanie nakazu publikacji sprostowania należy skierować do redaktora naczelnego w ciągu roku od opublikowania spornego materiału. Sąd pierwszej instancji zobowiązany jest rozpoznać sprawę w ciągu 30 dni od wniesienia pozwu. Sąd może zdecydować, czy nakazać publikację sprostowania w całości, w części, lub całkowicie odrzucić to żądanie. W procesie sądowym można ingerować zarówno w formę sprostowania, jak i w treść.

Należy pamiętać, że sprostowanie musi być opublikowane bezpłatnie przez wydawcę materiału, a terminy publikacji są ściśle określone. Gdy sprostowanie nie zostanie opublikowane, można dochodzić swoich praw poprzez sąd. Proces sądowy w sprawie nakazu publikacji sprostowania przebiega szybko, a sąd ma prawo decydować o treści sprostowania. Mimo wszystko nie brakuje głosów, że przepisy prawa prasowego wymagają zmian, aby lepiej odpowiadać na potrzeby współczesnych mediów.

Zapraszamy do lektury artykułu, którego autorem jest Zuzanna Szmelter, Counsel w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna, opublikowanego dzisiaj w dodatku merytorycznym gazety Rzeczpospolita, w którym autorka pochyla się nad problematyką sprostowania prasowego. 

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi w zakresie doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, a także usług family office oraz doradztwa w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

Załączniki do pobrania

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn