KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Kancelaria uzyskała dla Klienta prawomocne postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w precedensowej sprawie o odszkodowanie od TFI i depozytariusza

Jest nam niezmiernie miło podzielić się sukcesem naszego Klienta o uzyskaniu prawomocnego zabezpieczenia roszczenia o zapłatę w sprawie związanej z nienależytym zarządzaniem funduszem inwestycyjnym zamkniętym wierzytelności - do niedawna działającym jako niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (NSFIZ), obecnie w związku ze zmianą nomenklatury w ustawie – działający jako niestandaryzowany fundusz inwestycyjny zamknięty wierzytelności.

19 lutego 2025

Kancelaria reprezentuje w sprawie m.in. instytucję finansową, która zainwestowała w certyfikaty kwotę ponad 11 mln zł. Łącznie fundusz zebrał od uczestników ponad 200 mln zł. Aktualnie fundusz jest w likwidacji, której termin został ostatnio wydłużony o kolejne dwa lata.

W sprawie pozwanym jest towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) zarządzające funduszem oraz depozytariusz. Jedną z podstaw roszczeń jest nienależyte zarządzenie funduszem przez TFI i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony depozytariusza, co skutkowało niewypełnieniem przez niego ustawowych obowiązków.

Na fakt nienależytego zarządzania NSFIZ składają się m.in.:

  • wprowadzenie przez TFI do statutu funduszu niejasnych, budzących wątpliwości, sprzecznych z interesem uczestników, kształtujących prawa uczestników w sposób nierównomierny i wyzyskujący jednych uczestników funduszu kosztem drugich, tj. posiadaczy certyfikatów uprzywilejowanych - zasad wykupu certyfikatów inwestycyjnych;
  • nieprawidłowe wykonywanie przez TFI bieżącego nadzoru nad podmiotami, którym TFI powierzyło zarządzanie portfelem wierzytelności funduszu, co skutkowało również nienależytym prowadzeniem polityki inwestycyjnej funduszu, wynikającym z braku jakiegokolwiek nadzoru nad działalnością serwiserów, którzy doprowadzali do przeprowadzania przez fundusz transakcji portfelowych noszących znamiona przestępstwa oraz działania w ramach konfliktu interesów;
  • brakiem podjęcia jakichkolwiek działań celem zapobiegnięcia przestępstwom popełnianym przez jednego z serwiserów na szkodę funduszu oraz jego uczestników, w tym działań następczych celem pociągnięcia serwisera do odpowiedzialności - zarówno cywilnej, jak i karnej oraz odzyskania środków „wyprowadzonych” z funduszu na szkodę jego uczestników;
  • dopuszczeniem się nieprawidłowości w procesie wyceny poszczególnych pakietów wierzytelności funduszu oraz ustalaniu wartości aktywów netto funduszu (WAN) oraz wartości aktywów netto na certyfikat inwestycyjny (WANCI);
  • nienależytym prowadzeniu polityki umorzeniowej i płynnościowej funduszu;
  • działaniem w ramach konfliktu interesów.

Nieprawidłowości w zarządzaniu doprowadziły do tego, że wartość certyfikatów, stanowiących przedmiot inwestycji reprezentowanej instytucji uległa krytycznemu spadkowi w odniesieniu do wartości po jakiej certyfikaty były nabywane.

Sąd wydając postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia całości roszczenia zgodził się ze stanowiskiem pełnomocników z Kancelarii, uznając, że:

  • w sprawie zostało uprawdopodobnione roszczenie, w tym w szczególności zostało uprawdopodobnione nienależyte zarządzanie NSFIZ i działanie w ramach konfliktu interesów;
  • w sprawie został wykazany interes prawny, w tym że brak zabezpieczenia uniemożliwi bądź znacznie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie z uwagi na złą sytuację majątkową pozwanego TFI (w odniesieniu do pozwanego depozytariusza nie był wnoszony wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia).

Sprawa prowadzona przez Kancelarię ma charakter precedensowy – obok nienależytego zarządzania funduszem łączy w sobie również wątek świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego bez zezwolenia oraz nienależytego świadczenia usługi wealth management, a głównym poszkodowanym nie jest klient detaliczny, a instytucja finansowa. Ponadto, zostało wykonane zabezpieczenie na posiadanych przez TFI instrumentach finansowych oraz na wynagrodzeniu TFI z tytułu zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Liczne wątki objęte postępowaniem będą analizowane przez sąd w toku dalszego postępowania. Na ten moment postępowanie toczy się w I instancji i w związku z zakończeniem etapu postępowania zabezpieczającego, trwającego ponad rok, przewidywane jest przyspieszenie działań sądu w sprawie głównej.

Klient – instytucja finansowa – będąca jednym z powodów jest reprezentowana przez radcę prawnego i wspólnika zarządzającego Kancelarii - Krzysztofa Rożko oraz radcę prawnego Nikolę Jadwiszczak – Niedbałke, którzy odpowiadają również za przyjętą strategię procesową. Pełnomocników wspiera w sprawie Zespół Procesowy Kancelarii pod kierownictwem radcy prawnego Katarzyny Serwin, w tym w szczególności z ramienia Zespołu - radca prawny Mateusz Pisarski.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi dotyczące doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków, a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn