KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Jak wierzyciel fundatora może zabezpieczyć się na wypadek wniesienia nieruchomości do fundacji rodzinnej

Aktualne przepisy oferują rozwiązania dla wierzycieli zadłużonych fundatorów fundacji rodzinnych, którzy zamiast spłacić należności, przenoszą do fundacji rodzinnej majątek, w tym nieruchomości. Korzystanie z dostępnych narzędzi wymaga cierpliwości i czasu, jak większość postępowań sądowych w obecnych czasach, ale może się opłacić.

3 grudnia 2024

Ustawa o fundacji rodzinnej chroni interesy wierzycieli zadłużonego fundatora fundacji rodzinnej jedynie w zakresie długów fundatora, które powstały, jeszcze zanim fundator ustanowił fundację rodzinną. Wierzyciel nieuczciwego fundatora nie musi wcześniej zaskarżać czynności fundatora i ma prawo wyboru, czy skieruje swoje roszczenia do fundacji rodzinnej, bezpośrednio do fundatora, czy też do obojga.

Ustawa kodeks cywilny chroni interesy wierzycieli zadłużonego fundatora fundacji rodzinnej w odniesieniu do długów fundatora powstałych przed i po powstaniu fundacji rodzinnej. Wierzyciel zadłużonego fundatora, który przenosi nieruchomość do fundacji rodzinnej, ma prawo wystąpić do sądu, aby sąd stwierdził, że w stosunku do tego wierzyciela wniesienie nieruchomości do fundacji rodzinnej jest bezskuteczne. Gdy sąd uwzględni żądanie wierzyciela fundatora, wierzyciel fundatora pozyskuje prawo zaspokojenia swojej należności z pomocą komornika nie tylko z majątku fundatora, ale także z powyższej nieruchomości przeniesionej do fundacji rodzinnej.

Interesy wierzycieli zadłużonego fundatora, który przenosi nieruchomość do fundacji rodzinnej, chroni także ustawa prawo upadłościowe, która znajduje zastosowanie do długów fundatora powstałych przed i po ustanowieniu fundacji rodzinnej.  Gdy zadłużony fundator tworzy fundację rodzinną, wnosi do niej nieruchomości i staje się niewypłacalny, czyli zaprzestaje spłacania długów, jego wierzyciel ma prawo złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości fundatora. Gdy sąd uwzględni wniosek wierzyciela, wierzyciel ma możliwość spowodować, że wniesienie przez fundatora nieruchomości do fundacji rodzinnej w okresie roku przed dniem złożenia przez wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie uznane za bezskuteczne.

Prawo karne przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat dla osób, które będąc dłużnikami kilku wierzycieli udaremniają lub ograniczają zaspokojenie ich należności. Natomiast fundatorzy, którzy przenieśli nieruchomości do fundacji rodzinnej istniejącej już wcześniej, mogą czuć się bezpiecznie.

Zapraszamy do lektury artykułu, którego autorami są r. pr. Krzysztof Rożko Wspólnik Zarządzający w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r. pr. Zuzanna Szmelter, Counsel, opublikowanego dzisiaj w Nawigatorze Prawnym gazety Rzeczpospolita, w którym autorzy omawiają kwestie związane z zabezpieczeniem wierzyciela na wypadek wniesienia nieruchomości do fundacji rodzinnej.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie planowania sukcesji i zarządzania majątkiem prywatnym, oraz planowania finansowego dla przedsiębiorców, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn