FiDA, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram dostępu do danych finansowych, to kolejna rewolucja w sektorze finansowym.
30 sierpnia 2024
Rozporządzenie ma na celu umożliwić klientom instytucji finansowych pełny wgląd w ich sytuację finansową, w prosty i przyjazny dla użytkownika sposób. Aby to osiągnąć, planowane jest przyjęcie przepisów dotyczących zarządzania przez klientów zezwoleniami na udostępnianie ich danych oraz funkcjonowania podmiotów posiadających oraz wykorzystujących informacje o klientach instytucji finansowych. Dzięki FiDA klienci będą mieli większą kontrolę nad swoimi danymi finansowymi, a instytucje finansowe będą zobowiązane do udostępniania informacji w sposób przejrzysty i ciągły.
Regulacje FiDA mają objąć szeroką grupę instytucji finansowych, w tym nie tylko banki, ale również firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeniowe, dostawców w zakresie kryptoaktywów oraz zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Instytucje te będą zobowiązane do udostępniania danych klientom i użytkownikom danych, zgodnie z zasadą zgody klienta. Klienci natomiast będą mieli możliwość uzyskania informacji finansowych w czasie rzeczywistym oraz monitorowania dostępu do swoich danych poprzez przejrzyste panele zarządzania zezwoleniami.
Ponadto, FiDA umożliwi funkcjonowanie dostawców usług z zakresu informacji finansowych, którzy po otrzymaniu zezwolenia organu krajowego będą mogli uzyskać dostęp do danych klientów w celu świadczenia innowacyjnych usług finansowych. Ostatecznym celem regulacji jest zapewnienie skutecznej ochrony danych klientów oraz umożliwić korzystanie z tych informacji przy świadczeniu usług finansowych.
Wprowadzenie FiDA to kolejny krok Komisji Europejskiej w kierunku cyfryzacji sektora finansowego i stanowi element unijnych regulacji dotyczących danych i cyberbezpieczeństwa. Chociaż nowe przepisy niosą ze sobą wyzwania dla instytucji finansowych, to kierunek działań Komisji mających zapewnić szerszy dostęp do danych finansowych oraz promować innowacyjne usługi oparte na danych, wydaje się słuszny. Podmioty finansowe powinny aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym i dostosować swoją działalność do nowych wymogów, aby przygotować się na zmiany na rynku finansowym.
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki oraz r.pr. Bartosza Posłusznego opublikowanego dzisiaj w poradniku merytorycznym gazety Rzeczpospolita, a także w serwisie internetowym rp.pl, w którym autorzy omawiają kwestie związane z FiDA, czyli nowymi obowiązkami dla podmiotów finansowych.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi dotyczące sekurytyzacji, obsługi inwestycji kapitałowych oraz bankowości i finansów , family office, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Zapraszamy na IV edycję konferencji w obszarze AML/CFT
9 września 2024
Czy konsekracja może uchronić nieruchomość od egzekucji?
30 sierpnia 2024
Projekt zmian w zbiorowym prawie pracy
29 sierpnia 2024
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP