KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

ASI czy tradycyjna spółka prawa handlowego – na co zwrócić uwagę zakładając biznes?

Pomimo wprowadzenia Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (ASI) do systemu prawnego już niemal dekadę temu, przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości, czy ich planowana działalność podlega pod reżim prawny tej spółki.

26 kwietnia 2024

Przedsiębiorcy często próbują korzystać z ASI w działalnościach, które nie są z nią kompatybilne lub próbują kierować ofertę inwestycyjną do nieprofesjonalnych inwestorów.

Główne założenia ASI to pozyskiwanie środków od inwestorów, aby zainwestować je zgodnie z polityką inwestycyjną spółki, w celu wygenerowania zysku. Działalność ASI może polegać na inwestowaniu w akcje, wierzytelności, kontrakty terminowe, surowce czy też nieruchomości, przy zachowaniu odpowiednich dla reżimu prawnego ASI warunków. Spółki działające w sektorze nieruchomościowym, deweloperskie, wynajmu nieruchomości lub organizacji budowy farm fotowoltaicznych często z uwagi na usługowy charakter prowadzonej działalności nie są odpowiednie dla ASI. Z powodzeniem natomiast ASI może zostać  wykorzystana do inwestowania w  samochody typu vintage, zegarki, czy też dzieła sztuki.

ASI doskonale sprawdza się także jako element struktury holdingowej, w której pełni funkcję spółki pozyskującej środki, przeznaczane następnie w dokapitalizowanie operacyjnych spółek celowych holdingu. Z uwagi na szereg zalet związanych z wykorzystaniem ASI, takich jak dedykowane zwolnienie podatkowe od zysków ze sprzedaży akcji i udziałów rozwiązanie to znajduje wykorzystanie u coraz większej liczby przedsiębiorców.

Obowiązki ciążące na ASI, wykraczające poza standardowe obowiązki spółek prawa handlowego to m.in. audyt, raportowanie do Komisji Nadzoru Finansowego, czy też prowadzenie strony internetowej i uwzględnienie regulacji ESG. Przed wyborem struktury organizacyjnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że ASI nie może zajmować się działalnością gospodarczą, ale jedynie inwestycyjną a często najlepszym rozwiązaniem może być utworzenie struktury podmiotów, zajmujących się różnymi aspektami działalności.

Zapraszamy do lektury artykułu r.pr Mariusza Bagińskiego Wspólnika w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz apl. adw. Tymoteusza Hermana, opublikowanego dzisiaj w poradniku merytorycznym gazety Rzeczpospolita, w którym Autorzy udzielają m.in. odpowiedzi na pytanie, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy wyborze formy prawnej dla swojego biznesu.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa w zakresie zarządzania ASI, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy).

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn