Rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi ogromne zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorców w Polsce.
27 kwietnia 2020
Wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się, czy zakazy wykonywania określonych działalności spowodowały, że niemal z dnia na dzień w wielu branżach nastąpił ogromny spadek zarówno strony podażowej, jak i popytowej. Wyjątkowo trudną sytuację, potwierdzają odczyty kolejnych wskaźników dla gospodarki, które z coraz większym prawdopodobieństwem wskazują na możliwość wejścia gospodarki w okres głębokiej recesji.
Sytuacja wywołana epidemią wirusa SARS-CoV-2 wymaga opracowania przez przedsiębiorców strategii działania, która pozwoli na przetrwanie trudnego okresu, zapewniając ciągłość działania firmy w jego trakcie oraz po zakończeniu stanu epidemii.
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie kluczowych kroków, które w naszej ocenie powinien wykonać każdy przedsiębiorca dotknięty skutkami epidemii, w celu oszacowania skali zagrożenia utraty płynności finansowej, a także zwrócenie uwagi na możliwe do wykonania działania, które mogą mitygować istniejące ryzyka.
Pamiętać przy tym jednocześnie należy o zabezpieczeniu kadry zarządzającej przed odpowiedzialnością związaną z ryzykiem niewypłacalności dłużnika.
W niniejszym opracowaniu wskazujemy zarówno na instrumenty prawne, które były dostępne na gruncie prawa cywilnego, prawa pracy, czy prawa restrukturyzacyjnego jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii, jak i na nowe rozwiązania dedykowane wsparciu przedsiębiorców w obecnej sytuacji, składające się na pakiet tzw. Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej.
Zaznaczyć jednocześnie należy, iż z części rozwiązań zawartych w tzw. Tarczy Finansowej nie mogą korzystać przedsiębiorcy, wobec których ogłoszono już upadłość oraz wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne.
Przykładowo przedsiębiorcy tacy wykluczeni są z możliwości uzyskania wsparcia finansowego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju.
W każdym przypadku warto pamiętać, że celem podjęcie poszczególnych kroków zaradczych powinno być nie tylko przetrwanie obecnego okresu, ale przede wszystkim powrót do generowania przychodów na satysfakcjonującym poziomie, z tego względu co do zasady nie rekomendujemy rozwiązań ograniczających się do prostej reedukacji kosztów prowadzonego biznesu.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
29 kwietnia 2020
Tarcza antykryzysowa – wsparcie finansowe dla przedsiębiorców z ARP
23 kwietnia 2020
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP