KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Za utrudnianie restrukturyzacji lub upadłości grozi nawet wyrok karny

Dłużnik oraz osoby go reprezentujące, które w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym nie wykonują swoich obowiązków, muszą liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością cywilną, lecz również karną. W szczególności gdy ich działania nakierowane są na szkodę wierzycieli.

8 lutego 2024

Niejako już na przedpolu postępowania upadłościowego - w odniesieniu do dłużników będących spółkami handlowymi - karą grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności do roku zagrożony jest brak zgłoszenia w stosownym terminie wniosku o upadłość (art. 586 k.s.h.). Termin na zgłoszenie wniosku o upadłość wynosi 30 dni od dnia powstania po stronie dłużnika stanu niewypłacalności. Niewypłacalność oznacza obiektywną i trwałą niemożność wywiązywania się przez dłużnika ze swoich zobowiązań wobec wszystkich wierzycieli (zgodnie z dominującym poglądem – co najmniej dwóch).

Ponadto, na dłużniku oraz osobie uprawnionej do reprezentowania go spoczywa obowiązek podawania, zarówno we wnioskach inicjujących postępowania insolwencyjne, jak i w ich toku – prawdziwych danych. Podanie nieprawdziwych danych we wniosku o upadłość oraz nieprawdziwych informacji co do stanu majątku dłużnika zagrożone jest dotkliwą karą, bo pozbawienia wolności wynoszącą od 3 miesięcy do lat 5 (art. 522 Pr. Up.). Brak zadośćuczynienia temu obowiązkowi może bowiem prowadzić do utrudnienia spłaty zobowiązań wierzycieli, a w konsekwencji do ich poszkodowania.

Karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 zagrożone jest również zaniechanie wydania  syndykowi całego majątku wchodzącego do  masy upadłości, ksiąg rachunkowych lub innych dokumentów dotyczących majątku upadłego oraz uchylanie się od udzielania syndykowi lub sędziemu-komisarzowi informacji dotyczących majątku dłużnika lub udostępniania danych lub dokumentów pozwalających na wykonanie wybranych obowiązków związanych z upadłością spółek publicznych, m.in. w zakresie przekazywania informacji bieżących i okresowych (art. 523 ust. 1 i 2 pr. Up.).

Analogiczne do ww. regulacji karnych przepisy przewidziane zostały również w prawie restrukturyzacyjnym (ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne, dalej: Pr. Restr.). Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone nie tylko wobec dłużnika niewypłacalnego, lecz również wobec dłużnika zagrożonego niewypłacalnością, czyli takiego, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje na to, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalny. Dłużnikiem może zaś być tylko podmiot posiadający zdolność restrukturyzacyjną, który stał się uczestnikiem postępowania o zatwierdzenie układu lub otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, a następnie samego postępowania restrukturyzacyjnego.

Zapraszamy do lektury artykułu r. pr. Mateusza Pisarskiego opublikowanego w dodatku merytorycznym Rzeczpospolita, w którym autor omawia środki karne, jakie mogą być zastosowane w związku z nierzetelnymi działaniami dłużników, podejmowanymi na przedpolu lub ramach postępowań insolwencyjnych.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznychobsłudze crowdfundingutransakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn