Po długotrwałym procesie legislacyjnym, w dniu 4 lutego 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została Ustawa z dnia 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów.
5 lutego 2025
W przepisach Ustawy dokonano implementacji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy NPL, wprowadzającej na poziomie unijnym rozwiązania mające z jednej strony służyć rozwojowi rynku wtórnego nieobsługiwanych kredytów (tzw. NPL, ang. Non-Performing Loans), z drugiej zaś zapewnić ochronę kredytobiorców, w tym w szczególności będących konsumentami.
O rozwiązaniach przyjętych w Ustawie, jak i konsekwencjach nowych regulacji dla podmiotów prowadzących działalność na rynku NPL informowaliśmy po przyjęciu Ustawy przez Sejm 20 grudnia 2024 r. Zapraszamy do zapoznania się z tą publikacją pod linkiem. Przypomnijmy również kluczowe skutki opublikowania i wejścia w życie nowych przepisów:
1) prowadzenie działalności polegającej na obsłudze kredytów wymagać będzie uzyskania zezwolenia KNF;
2) podmioty ubiegające się o zezwolenie będą musiały spełnić szereg wymogów m.in. w zakresie kompetencji kadry zarządzającej i nadzorczej, jak również posiadania odpowiednich procedur wewnętrznych;
3) podmioty obsługujące kredyty uzyskają status instytucji obowiązanej w rozumieniu przepisów ustawy AML.
Co ważne, podmioty funkcjonujące obecnie na rynku NPL, będą mogły kontynuować dotychczasową działalność pod warunkiem złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów Ustawy – jest to równoznaczne z koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do nowych wymogów regulacyjnych we wskazanym terminie. Może być to szczególnie trudne mając na względzie, że część wymogów formalnych ma zostać dookreślona w rozporządzeniach wydanych na podstawie przepisów Ustawy, które w dalszym ciągu są na etapie prac prowadzonych przez Ministerstwo Finansów.
Zasadnicza część przepisów Ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. począwszy od 19 lutego 2025 r. Od tego dnia zacznie biec termin na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia przez KNF.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi związane z sekurytyzacją, obsługą inwestycji kapitałowych oraz bankowością i finansami, jak również usługi doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych oraz postępowań sankcyjnych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ASI ponownie będą mogły być notowane na GPW
6 lutego 2025
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP