KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Ustawa dotycząca wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów opublikowana w dzienniku ustaw

W dniu 30 listopada 2018 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. z 2018 r., poz. 2243; dalej: ,,Ustawa’’).

4 grudnia 2018

Poza zmianami dotyczącymi m.in. ustanowienia nowej struktury i zasad finansowania Komisji Nadzoru Finansowego, czy utworzenia Funduszu Edukacji Finansowej, opublikowana Ustawa wprowadza:

1. obowiązkową dematerializację certyfikatów inwestycyjnych oraz obligacji korporacyjnych,

2. obowiązek zawarcia umowy o wykonywanie funkcji agenta emisji dla ww. papierów wartościowych, przez emitenta (obligacji nieemitowanych w drodze oferty publicznej oraz certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez niepubliczne fundusze inwestycyjne zamknięte) z firmą inwestycyjną uprawnioną do prowadzenia rachunków papierów wartościowych albo z bankiem powierniczym,

3. obowiązek rejestracji przez KDPW papierów wartościowych na zasadach obowiązujących obecnie dla publicznych papierów wartościowych i obligacji skarbowych.

Nowe zasady dotyczące emisji certyfikatów inwestycyjnych oraz obligacji będą obowiązywać od 1 lipca 2019 r. Jednocześnie ustawodawca przewidział odrębne rozwiązanie dla certyfikatów inwestycyjnych i obligacji wyemitowanych przed dniem 1 lipca 2019 r. i nieumorzonych przed tym dniem, mających formę dokumentów albo niemających formy dokumentu, lecz zapisanych w ewidencji prowadzonej na podstawie przepisów dotychczasowych – pozostaną one w mocy i będą stosowane przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem, iż na podmiot prowadzący taką ewidencję zostanie nałożony obowiązek przekazywania KDPW określonych w Ustawie szczegółowych informacji o wszystkich dotychczasowych emisjach. Informacje te będą przekazywane według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r., w terminie nie później niż do 31 marca 2020 r., a następnie periodycznie w odstępach miesięcznych.

W praktyce zatem po wejściu w życie Ustawy rozróżnimy trzy rodzaje certyfikatów inwestycyjnych:

a) certyfikaty inwestycyjne wyemitowane i nieumorzone przed 1 lipca 2019 r., nierejestrowane w depozycie papierów wartościowych,

b) certyfikaty inwestycyjne wyemitowane i nieumorzone przed 1 lipca 2019 r., fakultatywnie rejestrowane w depozycie papierów wartościowych,

c) certyfikaty inwestycyjne emitowane od 1 lipca 2019 r., obowiązkowo rejestrowane w depozycie papierów wartościowych.

Ustawa wprowadza istotne zmiany w obszarze bieżącej działalności funduszy inwestycyjnych zamkniętych, wpływając na zasady emisji certyfikatów, w związku z czym wymusi również konieczność dokonania zmian w ich statuach. Przepisy Ustawy przewidują ponadto możliwość nałożenia grzywny w wysokości do 2 mln zł na osoby, które będąc osobami uprawnionymi do reprezentowania emitenta albo podmiotu prowadzącego ewidencję obligacji lub certyfikatów inwestycyjnych, dopuszczają do tego, że podmioty te nie wykonują albo wykonują nienależycie obowiązki związane z przekazywaniem KDPW określonych w Ustawie szczegółowych informacji o wszystkich dotychczasowych emisjach w zakresie ww. obligacji i certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przed dniem 1 lipca 2019 r. i nieumorzonych przed tym dniem lecz zapisanych w ewidencji prowadzonej na podstawie przepisów dotychczasowych. Analogicznej karze będą podlegać ci, którzy przekazują KDPW nieprawdziwe dane lub zatajają prawdziwe dane.

Pełna treść opublikowanej ustawy.

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn