W opracowaniu przedstawiono odpowiedzi na 14 najczęściej zadawanych pytań związanych z procesem wycofywania akcji z obrotu, w tym dotyczących wniosku, terminu, po upływie którego następuje wycofanie akcji z obrotu oraz tego, które akcje mogą zostać objęte zezwoleniem na wycofanie z obrotu. Poniżej przedstawiamy wybrane zagadnienia, które zostały omówione przez Urząd w ramach opublikowanego Q&A.
- Wniosek: Wniosek o wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym lub w ASO może zostać złożony na udostępnionym na stronie KNF formularzu, jednak nie jest to obowiązkowe. Należy jednak pamiętać o konieczności aktualizowania wniosku w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian okoliczności mogących mieć wpływ na treść wniosku oraz o obowiązku przetłumaczenia przez tłumacza przysięgłego wszystkich załączników do wniosku, sporządzonych w języku innym niż język polski.
- Przedmiot wniosku: Urząd potwierdził, iż wyłącznie akcje Spółki pozostające na dzień złożenia wniosku w obrocie mogą być przedmiotem zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu.
- Uchwała WZA: Przedmiotem uchwały WZA ws. wycofania akcji z obrotu, podobnie jak wniosku do Komisji, powinny być wszystkie akcje Spółki będące przedmiotem obrotu na dzień złożenia wniosku. Emitenci zamierzający ubiegać się o wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu powinni pamiętać, że spółka nie może wykonywać prawa głosu z akcji własnych w głosowaniu nad uchwałą ws. wycofania akcji z obrotu. W przypadku natomiast wniesienia powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały WZA, postępowanie o wycofanie akcji z obrotu ulega zawieszeniu.
- Termin: Wycofanie akcji następuje w terminie maksymalnie miesiąca od dnia udzielenia przez Komisję zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu. Termin ten powinien zostać określony przez Komisję w decyzji. Komisja może uwzględniać wnioski emitentów w zakresie tego terminu, przy czym co do zasady wycofanie akcji nie powinno nastąpić przed upływem 14 dni od wydania decyzji przez Komisję.
- Opłata: Udzielenie zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu podlega opłacie w wysokości równowartości w złotych 4500 euro.
- Wyrejestrowanie akcji z KDPW: Po wycofaniu akcji z obrotu akcje te mogą pozostać zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych lub mogą zostać zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy. Decyzja w tym zakresie należy do spółki. W przypadku decyzji o zarejestrowaniu akcji w rejestrze akcjonariuszy, wybór podmiotu prowadzącego rejestr należy do kompetencji walnego zgromadzenia.
- Spółki zagraniczne: W odniesieniu do spółek zagranicznych Komisja zwraca uwagę na ograniczone zastosowanie przepisów ustawy o ofercie publicznej - weryfikacja spełnienia przez spółkę przesłanki podjęcia uchwały w przedmiocie wycofania akcji odbywa się w oparciu o właściwe przepisy państwa, w którym spółka zagraniczna ma siedzibę.
Z pełną treścią o Q&A można zapoznać się na stronie internetowej UKNF.
Autor: aplikantka radcowska Katarzyna Okoń
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także pozostałych uczestników rynku finansowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.