KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Q&A UKNF dotyczące ofert publicznych i prospektów

W dniu 1 lipca 2022 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego („UKNF”) opublikował na stronie internetowej drugą część odpowiedzi w ramach Q&A dotyczących ofert publicznych i prospektów.

4 lipca 2022

W opracowaniu przedstawiono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z ofertami publicznymi i prospektami z podziałem na 24 kategorie tematyczne. Opracowanie obejmuje swoim zakresem stosunkowo szeroki wachlarz zagadnień dotyczących przygotowania prospektu i przeprowadzenia oferty publicznej papierów wartościowych, począwszy od odpowiedzi na podstawowe pytania z tym związane, jak to, czym jest oferta publiczna co może być jej przedmiotem, kto może ją prowadzić i przez jaki okres, po aktualne kwestie, m.in. związane z obowiązkiem ujawniania w prospekcie emisyjnym czynników ryzyka związanych z wojną w Ukrainie.

Jakie informacje musi zawierać prospekt?

UKNF szczegółowo omawia poszczególne elementy prospektu oraz informacje, które powinny zostać ujawnione w prospekcie, w tym ujawnienia dotyczące zabezpieczenia zobowiązań z tytułu emitowanych papierów wartościowych i podmiotu zabezpieczającego, podstawy prawnej emisji papierów wartościowych, formuły oprocentowania obligacji. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu ujawnień dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi - szeroko omówiono sposób prezentacji tych informacji oraz wymóg ujawnienia informacji „na dzień zatwierdzenia prospektu”. Jak wskazuje UKNF, w praktyce niemożliwe jest spełnienie powyższego wymogu, dlatego Urząd przyjmuje, że termin ten co do zasady oznacza dzień przypadający na wcześniej niż 2 miesiące przed datą zatwierdzenia prospektu.

Ponadto, w zakresie nowych informacji, które powinny zostać ujawnione w dokumencie ofertowym, emitenci powinni zwrócić uwagę na nowy czynnik ryzyka, związany z wojną na Ukrainie. Zgodnie z zaleceniami UKNF, emitent powinien dokonać analizy wpływu inwazji Rosji na Ukrainę, zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Bezpośredni wpływ na emitenta (lub jego grupę kapitałową), mogą mieć kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy, Rosji lub Białorusi, sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś oraz działania odwetowe tych państw w odpowiedzi na nałożone sankcje.

W perspektywie pośredniego wpływu konfliktu w Ukrainie na emitenta, UKNF zaleca natomiast zwrócenie uwagi na takie aspekty, jak kursy walutowe, ceny surowców, ceny i dostępność komponentów wykorzystywanych w produkcji, stopy procentowe, dostępność i ograniczenia finansowania, dostępność pracowników i podwykonawców.

Jak aktualizować prospekt?

Emitenci powinni pamiętać, że informacje umieszczone w prospekcie powinny być przez określony czas od jego zatwierdzenia aktualizowane. Szczegółowe informacje na temat tego, do kiedy należy dokonywać aktualizacji prospektu oraz wystąpienie jakich zdarzeń powoduje powstanie aktualizacji prospektu w formie suplementu zostały ujęte w jednej z kategorii tematycznych zaktualizowanego Q&A.

Przypomnieć należy, iż przesłankami udostępnienia suplementu do prospektu są nowy znaczący czynnik, istotny błąd lub istotna niedokładność odnoszące się do informacji zawartych w Prospekcie. Jednocześnie UKNF zwraca uwagę, że „oczywisty błąd” musi dotyczyć stanu faktycznego, zatem emitent powinien być w stanie wykazać, że informacja przekazana w prospekcie faktycznie stanowi omyłkę, a po sprostowaniu, wraz z pozostałymi informacjami wskazanymi w prospekcie, będzie stanowić spójną całość. Emitent nie może zatem powoływać się na „oczywisty błąd” w celu np. zmiany opisu konstrukcji papieru wartościowego (tj. przykładowo zmiany zapisów dotyczących określenia charakteru marży odsetkowej w zatwierdzonym prospekcie).

Należy również zaznaczyć, że obowiązek aktualizacji prospektu poprzez suplementy dotyczy wszystkich emitentów prowadzących ofertę publiczną na podstawie prospektu  - fakt publikowania przez spółkę publiczną  raportów bieżących i okresowych nie wpływa na ten obowiązek.

Podsumowanie

Odpowiedzi na pytania przedstawione w Q&A stanowią zbiór objaśnień do obowiązujących przepisów związanych z przeprowadzeniem oferty publicznej papierów wartościowych i prospektem. Lektura tego opracowania może dostarczyć emitentom, w szczególności niezwiązanym dotychczas z rynkiem kapitałowym, praktycznych informacji w przedmiocie wyboru rodzaju dokumentu ofertowego, sposobu zamieszczania informacji w prospekcie oraz postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu, a w konsekwencji może pomóc uniknąć często popełnianych błędów.

Jednocześnie przypominamy, że podmioty, które emitują lub zamierzają emitować papiery wartościowe powinny, obok obowiązujących aktów prawnych regulujących prowadzenie oferty publicznej oraz zaprezentowanych Q&A UKNF, uwzględniać również stanowiska, wytyczne (m.in.Wytyczne dotyczące czynników ryzyka przewidzianych rozporządzeniem w sprawie prospektu i Wytyczne dotyczące obowiązków informacyjnych przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie prospektu) oraz pytania i odpowiedzi publikowane przez ESMA (m.in. Questions and Answers on Prospectus Regulation), jak również stanowiska publikowane przez UKNF. Przykładowo, w zakresie pojęcia oferty publicznej, w szczególności należy pamiętać o stanowisku UKNF dotyczącym finansowania społecznościowego (Stanowisko dotyczące zasad funkcjonowania tzw. platform crowdfundingu inwestycyjnego oraz Stanowisko w związku z ryzykiem niedostosowania do 10 listopada 2021 r. polskiego porządku prawnego do przepisów Rozporządzenia w sprawie dostawców usług finansowania społecznościowego).

Z pełną treścią zaktualizowanego Q&A można zapoznać się na stronie internetowej UKNF.

Autor: aplikantka radcowska Katarzyna Okoń

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym  świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznychobsłudze crowdfundingutransakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także pozostałych uczestników rynku finansowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

 

 

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn