KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

W dniu 23 października 2020 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

2 listopada 2020

Planowana nowelizacja przepisów wynika z potrzeby dokonania niezbędnych zmian w krajowym porządku prawnym w związku z wejściem w życie przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych, tzw. pakietu IFD/IFR.

Najważniejszym założeniem nowego projektu jest wprowadzenie podziału firm inwestycyjnych na trzy kategorie zgodnie z klasyfikacją zawartą w pakiecie IFD/IFR. Firmy inwestycyjne zostaną podzielone ze względu na ich wielkość i ich wzajemne powiązania z innymi podmiotami finansowymi i gospodarczymi. Jednocześnie przewidziane są mechanizmy monitorowania firm pod kątem spełniania wymogów, od których jest uzależniona ich klasyfikacja do danej kategorii.

Do pierwszej kategorii zaliczono firmy inwestycyjne o znaczeniu systemowym, największe i najbardziej wzajemnie powiązane, które nadal podlegają istniejącym ramom ostrożnościowym wynikającym z rozporządzenia CRR i dyrektywy CRD. Druga kategoria obejmuje podmioty, które nie generują ryzyka systemowego, jednak charakteryzują się najwyższym prawdopodobieństwem generowania ryzyka dla klientów, rynków lub prawidłowego funkcjonowania firm inwestycyjnych. Powinny one zatem podlegać określonym wymogom ostrożnościowym dostosowanym do szczególnych rodzajów ryzyka. Trzecią kategorię stanowią małe i wzajemnie niepowiązane firmy inwestycyjne, dla których określono najmniej restrykcyjne wymogi.

Projekt przewiduje także, iż wymogi dotyczące wysokości kapitału założycielskiego firmy inwestycyjnej będą uzależnione od rodzaju działalności, na których świadczenie lub prowadzenie dana firma inwestycyjna posiada zezwolenie. Jest to o tyle istotne, iż firmy inwestycyjne będą zobowiązane do wykazania spełniania w każdym momencie stałego minimalnego wymogu kapitałowego w wysokości równej poziomowi wymaganego kapitału założycielskiego.

Firmy inwestycyjne zaliczone do kategorii drugiej będą zobowiązane do posiadania funduszy własnych w wysokości odpowiadającej ich stałemu minimalnemu wymogowi kapitałowemu, jednej czwartej ich stałych kosztów pośrednich za poprzedni rok lub sumie ich wymogu na podstawie zestawu współczynników ryzyka dostosowanego do specyfiki firm inwestycyjnych, za pomocą którego ustala się kapitał w odniesieniu do rodzajów ryzyka występujących w określonych obszarach działalności firm inwestycyjnych, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa. Jest to związane z potencjalnie wyższym ryzykiem, na jakie narażone są te podmioty w związku z prowadzoną działalnością. Z kolei małe i niepowiązane wzajemnie firmy inwestycyjne zaliczane do kategorii trzeciej będą zobowiązane posiadać fundusze własne równe ich stałemu minimalnemu wymogowi kapitałowemu lub jednej czwartej ich stałych kosztów pośrednich obliczonych na podstawie ich działalności w poprzednim roku, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.

Niezależnie od kategorii, firmy inwestycyjne będą zobowiązane do posiadania procedur wewnętrznych w celu monitorowania wymogów dotyczących płynności i zarządzania tymi wymogami. Ponadto, będą zobowiązane do utrzymywania, w każdym momencie, co najmniej jednej trzeciej wymogu dotyczącego stałych kosztów pośrednich w aktywach płynnych. Jednocześnie w przypadku firm inwestycyjnych działających w grupach przewidziane zostały zasady konsolidacji ostrożnościowej, w tym, w przypadku grup składających się wyłącznie z firm inwestycyjnych, grupowy test kapitałowy dla prostszych struktur grupowych.

Projekt nowelizacji rozszerza również obowiązki informacyjne firm inwestycyjnych proporcjonalne do działalności firm inwestycyjnych oraz wymogów ostrożnościowych, a także dodatkowo reguluje wymogi polityki wynagrodzeń w celu ograniczania ryzyka prowadzonej działalności.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn