KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2024 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Projekt ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym

W dniu 31 października 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

16 listopada 2018

Opublikowany projekt ma na celu wyposażenie podmiotu realizującego zadania z zakresu nadzoru audytowego (obecnie Komisja Nadzoru Audytowego - KNA) w narzędzia pozwalające na bezpośrednią kontrolę jakości usług świadczonych przez firmy audytorskie w odpowiednim zakresie - aktualnie system nadzoru publicznego opiera się na nadzorze pośrednim wykonywanym przez samorząd zawodowy.

Obecnie KNA bezpośrednio przeprowadza kontrole badań ustawowych jednostek zainteresowania publicznego (JZP). Rozwiązania kadrowe i płacowe obowiązujące w służbie cywilnej, a tym samym w korpusie urzędniczym w Ministerstwie Finansów, powodują trudności w zatrudnieniu wystarczającej liczby kontrolerów na potrzeby wykonywania zadań przez KNA. Skutkiem są opóźnienia w realizacji planów kontroli KNA oraz konieczność delegowania części kompetencji na Polską Izbę Biegłych Rewidentów (PIBR), która także nie podołała realizacji zleconych jej zadań.

W celu uregulowania tej sytuacji opublikowany projekt ustawy przewiduje:

- utworzenie na bazie dotacji udzielonych z budżetu państwa w miejsce KNA odrębnego organu nadzoru – Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która będzie państwową osobą prawną, wchodzącą w skład sektora finansów publicznych,

- wyposażenie tego organu nadzoru w nowe narzędzia nadzorcze, dochodzeniowe i sankcyjne w odniesieniu do usług biegłego rewidenta objętych standardami wykonywania zawodu, rozszerzonych o wykonywane czynności zarówno w zakresie JZP jak i podmiotach niebędących JZP.

Celem projektu jest większa operacyjność, efektywność i skuteczność działania nadzoru publicznego. Dodatkowo rozwiązania mają zapewnić większą decyzyjność wykonawczą i operacyjną, a także większą niezależność finansową organu, konieczną do właściwej realizacji zadań nadzorczych.

Planuje się, że odrębna instytucja nadzoru zostanie utworzona w II połowie 2019 r. Zakłada się, że od 1 stycznia 2020 r. instytucja będzie w pełni operacyjna i rozpocznie wykonywanie wszystkich zadań przewidzianych ustawą. Do tego czasu zadania z zakresu nadzoru publicznego nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi będą realizowane przez KNA oraz przez PIBR.

Pełna treść ustawy.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn