Czy właściciel może sprawić, że budynek zostanie wykreślony z rejestru zabytków wskutek tego, że nie powinien był znaleźć się w nim?
2 sierpnia 2024
Właściciel budynku wpisanego do wojewódzkiego rejestru zabytków, choć jest właścicielem, nie ma prawa swobodnie dysponować swoim budynkiem. Bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków właścicielowi budynku nie wolno go ocieplić, wykonać termomodernizacji, wyremontować, ani tym bardziej przebudowywać – na wszystkie powyższe czynności trzeba pozyskać uprzednią zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ingerowanie w budynek bez powyższej zgody może okazać się kosztowne, bowiem grożą za nie kary w kwocie do pół miliona zł.
Kosztowne będzie również zrobienie remontu itp. nawet za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wkrótce zmusza właściciela budynku do wydatków a to na zastosowanie drogich materiałów oraz specjalistycznych technik budowlanych, a to na odpłatne zlecenie badań archeologicznych czy napisanie ekspertyz konserwatorsko-restauracyjnych. W dodatku, właściciel musi zatrudnić specjalistów do kierowania pracami konserwatorskimi oraz pracami archeologicznymi na miejscu, czyli na budowie, a kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego muszą mieć dodatkowo udokumentowane doświadczenie w pracy z zabytkowymi obiektami, to zaś wszystko łączy się kolejnymi wydatkami po stronie właściciela.
Gdyby budynek został wykreślony z rejestru zabytków wskutek tego, że nie powinien był znaleźć się w nim, to Właściciel mógłby żądać zwrotu wydatków, które poniósł przez to, że budynek był przez pewien czas niezasadnie wpisany do rejestru. Czy właściciel może zatem sprawić, że budynek zostanie wykreślony z rejestru zabytków wskutek tego, że nie powinien był znaleźć się w nim?
Zapraszamy do lektury artykułu Zuzanny Szmelter counsel‘a w Krzysztof Rożko i Wspólnicy opublikowanego dzisiaj w serwisie internetowym rp.pl, w którym autorka omawia kwestie związane z odszkodowaniem dla właściciela budynku niezasadnie wpisanego do rejestru zabytków.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi dotyczące sekurytyzacji, obsługi inwestycji kapitałowych oraz bankowości i finansów , family office, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP