Celowe unikanie terminowej zapłaty może doprowadzić do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa wierzyciela, co może negatywnie wpłynąć na całą branżę.
28 czerwca 2024
Sabotowanie egzekucji składników majątku dłużnika może uniemożliwić zaspokojenie roszczeń wierzyciela.
Ustawodawca pozostawia do dyspozycji wierzycieli szereg narzędzi prawnych, w tym prowadzących do orzekania kar za rozporządzanie majątkiem na szkodę wierzycieli. Działania dłużnika, takie jak ukrywanie majątku, mogą prowadzić do odpowiedzialności karnej nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Managerowie spółek mogą ponosić odpowiedzialność również za działania mające na celu unikanie egzekucji. Ważne jest szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego oraz inicjowanie postępowania egzekucyjnego. Komornik dysponuje narzędziami pozwalającymi ustalić składniki majątku dłużnika, nawet te, które mogły zostać ukryte. Wierzyciel powinien działać szybko i stanowczo, aby zabezpieczyć swoje interesy.
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Krzysztofa Rożko, Wspólnika Zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r. pr. Mateusza Pisarskiego opublikowanego dzisiaj w gazecie Rzeczpospolita w Poradniku Merytorycznym, w którym autorzy pochylają się nad konsekwencjami uchylania się od egzekucji lub ukrywania majątku dłużnej spółki.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi w zakresie doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, a także obsługi funduszy inwestycyjnych, venture capital i private equity.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Konferencja uzgodnieniowa dot. projektu ustawy wdrażającej DORA
28 czerwca 2024
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP