Wykorzystanie przedsiębiorstwa do osiągnięcia korzyści znacznej wartości z popełnienia przestępstwa może prowadzić do jego konfiskaty nie tylko wobec samego sprawcy przestępstwa popełnionego z jego użyciem, lecz również w stosunku do jego właściciela.
23 listopada 2023
Przewidziana w kodeksie karnym instytucja konfiskaty rozszerzonej winna skłaniać każdego właściciela przedsiębiorstwa do poświęcania szczególnej uwagi analizie celów oraz skutków zawieranych w jego ramach transakcji. Przestępstwa gospodarcze, takie jak np. oszustwa gospodarcze, przestępstwa karuzelowe czy pranie brudnych pieniędzy, mogą być bowiem popełniane nie tylko z wykorzystaniem przedsiębiorstwa w tym celu utworzonego, lecz również z wykorzystaniem przedsiębiorstwa prowadzącego legalną działalność gospodarczą. Sprawca przestępstwa nie musi zaś być jego właścicielem, a źródłem osiągniętej korzyści mogą być także czynności zgodne z prawem dokonywane po jego popełnieniu, np. nabycie rzeczy ruchomej, czy też nieruchomości za środki pochodzące z przestępstwa.
Warunkiem orzeczenia przez Sąd przepadku przedsiębiorstwa nienależącego do sprawcy przestępstwa jest:
Przy czym, przepadek winien być orzekany rozważnie po wnikliwiej analizie materiału dowodowego każdej sprawy oraz postawy intelektualno-wolicjonalnej właściciela przedsiębiorstwa, który winien pamiętać również o przyznanej mu przez ustawodawcę gwarancji ochrony jego praw w postaci nadania mu praw strony w postępowaniu karnym w przypadku zagrożenia przepadkiem (art. 91b k.p.k.).
Kiedy przedsiębiorstwo może ulec przepadkowi? Jak uniknąć przepadku przedsiębiorstwa? Kiedy Sąd nie może orzec przepadku?
Celem uzyskania odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Krzysztofa Rożko oraz r.pr. Mateusza Pisarskiego, opublikowanego dzisiaj w gazecie Rzeczpospolita, w serwisie internetowym Rzeczpospolita oraz w serwisie internetowym KancelarieRP, w którym autorzy omawiają przesłanki orzekania przepadku przedsiębiorstwa, w tym nienależącego do sprawcy przestępstwa, okoliczności wykluczające przepadek oraz ryzyka z niego płynące.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
24 listopada 2023
Sztuczna inteligencja (AI) – narzędzie do cyberataków czy sposób na skuteczną obronę przed nimi?
24 listopada 2023
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP