Europejski standard zielonych obligacji może okazać się skutecznym narzędziem w realizacji unijnej strategii zrównoważonego finansowania, szczególnie w kontekście pozyskiwania środków na projekty związane z transformacją energetyczną.
3 lipca 2024
Pierwsza emisja zielonych obligacji miała miejsce w 2007 roku, a od tego czasu rynek zielonych obligacji rozwija się dynamicznie. Podpisaniu Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, towarzyszył rozwój standardów regulujących emisję zielonych obligacji.
Kamieniem milowym w tworzeniu unijnych ram prawnych dla emisji zielonych obligacji stało się przyjęcie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2631 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie europejskich zielonych obligacji oraz opcjonalnego ujawniania informacji na temat obligacji wprowadzanych do obrotu jako zrównoważone środowiskowo i obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (rozporządzenie EuGB). Akt ten normuje m.in. kwestie związane z prawem do wykorzystania w związku z emisją obligacji oznaczeń „europejskie zielone obligacje” lub „EuGB”.
Standard EuGB nawiązuje do rozwiązań zastosowanych w przypadku innych popularnych standardów dotyczących emisji green bonds. Zasadnicza różnica wiąże się z ustaleniem, że środki pozyskane w wyniku emisji zielonych obligacji wedle EuGB powinny zostać przeznaczone na projekty zgodne z unijną zieloną taksonomią środowiskową.
Pomimo niewątpliwych zalet związanych z wprowadzeniem europejskiego standardu zielonych obligacji (takich jak m.in. wiarygodność kwalifikacji obligacji jako „zielone” czy zniwelowanie asymetrii w dostępie do informacji pomiędzy inwestorami a emitentem) otwarta pozostaje kwestia, czy tego rodzaju cechy EuGB nie zostaną przysłonięte przez rygorystyczne wymogi standardu oraz towarzyszące temu wyższe koszty emisji.
Zapraszamy do lektury artykułu, którego autorem jest Mariusz Biały, Counsel w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna, opublikowanego dzisiaj w gazecie Parkiet, w którym autor zgłębia temat Europejskiego „złotego standardu” zielonych obligacji.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy) oraz sekurytyzacji, obsługi inwestycji kapitałowych oraz bankowości i finansów.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP