KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

ESMA – aktualizacja Q&A dotyczących MiFID II / MiFIR

Z końcem września i początkiem października na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikowano aktualizacje czterech głównych Q&A dotyczących pakietu MiFID II / MiFIR: Q&A dotyczący towarowych instrumentów pochodnych, ochrony inwestora i pośredników, struktury rynku oraz jego transparentności, a także obowiązków sprawozdawczych.

29 października 2018

W zakresie Q&A na temat towarowych instrumentów pochodnych skupiono się na trzech głównych wątkach: limitach pozycji, zgłaszaniu pozycji, a także działaniach dodatkowych. W dwóch pierwszych doprecyzowano traktowanie dotychczasowych pozycji w OTF oraz dalszych typach firm, które muszą składać cotygodniowe raporty ws. pozycji. Natomiast w zakresie działań dodatkowych zaktualizowano pytania nr 3 i 10 oraz usunięto nr 13.

Jeśli chodzi zaś o tematykę związaną z ochroną inwestora i pośrednikami, w Q&A znalazły się zarówno odpowiedzi całkowicie nowe, jak i wyjaśniające już poruszone kwestie. Do pierwszych należą zagadnienia najlepszej realizacji raportowania dla firm wykorzystujących system zapytań ofertowych do uzgodnienia transakcji oraz podejścia „look-through” w doradztwie inwestycyjnym w sposób niezależny. Poza tym, dokument udziela odpowiedzi m.in. na pytania w zakresie następujących tematów: nagrywanie rozmów telefonicznych, raportowanie po sprzedaży, ewidencjonowanie, zachęty, informacje na temat opłat i kosztów, underwriting i umieszczenie instrumentu finansowego, klasyfikację klienta, świadczenie usług i działalności inwestycyjnej przez firmy z państw trzecich oraz zastosowanie MiFID II po 3 stycznia 2018 r.

Q&A dotyczące struktury rynku  i jego transparentności  doprecyzowano w szczególności, jeśli chodzi o: klasyfikację instrumentów pochodnych na instrumentach pochodnych dla celów przejrzystości, domyślny stan płynności obligacji, zakres zwolnienia z obowiązku przejrzystości przedtransakcyjnej przewidzianego w art. 9 ust. 1 lit. c) Rozporządzenia MiFIR, działania związane z budowaniem rynku i zachęty, które należy zapewnić w warunkach skrajnych warunków rynkowych, organizowanie transakcji, które są ostatecznie sformalizowane w innym systemie obrotu, rejestracja segmentu MTF jako rynku rozwoju MŚP i schematy Maker Taker.

Ostatni zaktualizowany dokument Q&A dotyczy obowiązków sprawozdawczych na podstawie Rozporządzenia MiFIR. W tym zakresie dokonano trzech głównych aktualizacji, dotyczących m.in. kwestii związanych ze swapami walutowymi oraz scenariuszami raportowania transakcji dotyczących swapów procentowych.

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn