KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

AML/CFT w podmiotach obsługujących kredyty– czyli nowe wymagania dla firm windykacyjnych

Ze względu na dużą skalę zmian prawnych, początek 2025 roku to z pewnością intensywny okres dla podmiotów szeroko pojętego rynku finansowego w Polsce.

25 kwietnia 2025

W szeregu nowych regulacji, na dalszy plan zeszły przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 2024 roku o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów („Ustawa NPL”), które jeszcze do niedawna miały oznaczać rewolucję dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie windykacji wierzytelności.

Tymczasem, przepisy Ustawy NPL weszły w życie począwszy od 19 lutego 2025 roku, wprowadzając do polskiego porządku prawnego nową kategorią podmiotów prowadzących działalność regulowaną, wymagającą uzyskania stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego tj. podmioty obsługujące kredyty. Jednocześnie, tzw. POK zostały uznane za instytucję obowiązaną na gruncie ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu („Ustawa AML”).

Prosta, jak mogłoby się wydawać, zmiana przepisów Ustawy AML, polegająca na rozszerzeniu definicji instytucji obowiązanej o POK, powoduje jednak szereg wątpliwości co do sposobu realizacji obowiązków przewidzianych przepisami tej ustawy w działalności w zakresie obsługi kredytów.

Po pierwsze, ze względu na ścisłe określenie zakresu czynności stanowiących obsługę kredytów w Ustawie NPL, należy spodziewać się, że będzie ona stanowiła jedynie wycinek działalności prowadzonej aktualnie przez firmy windykacyjne. Wobec tego nasuwać może się pytanie o zakres działalności, która zostanie objęta wymogami Ustawy AML.

Po drugie, zgodnie z przepisami Ustawy AML, klientem instytucji obowiązanej nie jest każdy podmiot, z którym pozostaje ona w pewnej relacji o charakterze prawnym, lecz wyłącznie te podmioty, na których rzecz podejmuje ona określone czynności. W kontekście działalności POK, które pozostają w relacjach prawnych z szeregiem różnych podmiotów, takich jak nabywcy kredytów, czy dłużnicy, wątpliwości budzi, które z nich powinny zostać uznane za klientów POK, względem których stosowane będą środki bezpieczeństwa finansowego.

Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Nikoli Jadwiszczak – Niedbałki, Wspólnika Kancelarii oraz r.pr. Bartosza Posłusznego, opublikowanego dzisiaj w Niezbędniku Prawnym gazety Rzeczpospolita, w którym autorzy wyjaśniają zakres obowiązków POK w obszarze AML/CFT i wskazują na wątpliwości związane ze stosowaniem nowych przepisów.

Kancelaria prawna KRWLEGAL / LegalWell zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa w zakresie AML oraz prowadzi szkolenia w tym obszarze dla pracowników instytucji obowiązanych, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy).

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn