KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Proces tworzenia fundacji rodzinnej: krok po kroku

Mija rok od wejścia w życie przepisów konstytuujących fundację rodzinną. Ponad tysiąc zarejestrowanych fundacji rodzinnych oraz setki wniosków o rejestrację w kolejce, stanowią dobry punkt wyjścia dla podsumowania najważniejszych etapów związanych z jej tworzeniem.

4 czerwca 2024

Proces tworzenia fundacji rodzinnej rozpoczyna etap tzw. planowania. Przed podjęciem decyzji o utworzeniu fundacji, fundator, obok określenia faktycznego celu sięgnięcia po to rozwiązanie, powinien zastanowić się jakie mienie zamierza wnieść do fundacji rodzinnej i w jaki sposób ma ono „pracować”. Może bowiem okazać się, że w perspektywie korzyści podatkowych, jakie bez wątpienia daje fundacja rodzinna, ale również w kontekście optymalnego zarządzania, nie każde wniesienie mienia będzie korzystne dla fundatora. Ponadto, w kontekście ryzyka zastosowania przez organ klauzuli GAAR dot. unikania opodatkowania, fundator powinien na etapie planowana zastanowić się nad strukturą wewnętrzną fundacji rodzinnej, w tym kto będzie beneficjentem fundacji, czy i jakie świadczenia będą wypłacane do beneficjentów.

Pierwszym krokiem, rozpoczynającym „techniczny” proces tworzenia fundacji rodzinnej, jest uzgodnienie treści statutu fundacji rodzinnej, który jest najważniejszym dokumentem ustrojowym fundacji rodzinnej. Następnym krokiem jest wniesienie do fundacji rodzinnej funduszu założycielskiego

Kolejnym – rejestracja fundacji rodzinnej w rejestrze. Jednocześnie z wnioskiem o rejestrację fundacji rodzinnej, fundator powinien podjąć działania mające na celu uzyskanie przez fundację rodzinną NIP oraz REGON oraz zgłoszenie beneficjentów fundacji rodzinnej do CRBR. Fundacja musi ponadto posiadać konto bankowe, na które zostanie przekazany majątek fundacji i z którego będą dokonywane wszelkie operacje finansowe.

Tworzenie fundacji rodzinnej może być złożonym procesem, ale dobrze przeprowadzone kroki zapewniają solidne podstawy do jej długoterminowego funkcjonowania i realizacji zamierzonych celów. Bez wątpienia, przez etap planowania fundatora przeprowadzić powinien profesjonalny doradca, który zaznaczy obszary największych ryzyk oraz zarekomenduje bezpieczne rozwiązania.

Zapraszamy do lektury artykułu r.pr Krzysztofa Rożko, Wspólnika Zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r.pr Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki, opublikowanego dzisiaj w poradniku Navigator Prawny gazety Rzeczpospolita oraz na portalu internetowym KancelarieRP, w którym autorzy podsumowują najważniejsze etapy tworzenia fundacji rodzinnej.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi w zakresie family office, w tym w zakresie efektywnego wykorzystania instytucji fundacji rodzinnej do akumulacji i pomnażania majątku.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn