KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Porozumienie ws. dyrektywy dot. raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju (CSRD)

Wypracowanie wstępnego porozumienia przez instytucje unijne w przedmiocie dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju - Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) oznacza zwiększenie transparentności przedsiębiorstw, na której skorzystać mają obywatele, konsumenci i inwestorzy.

27 czerwca 2022

Przejrzyste informacje oraz obowiązkowa certyfikacja

Dyrektywa dotycząca raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju zmieni dyrektywę o sprawozdawczości niefinansowej z 2014 roku (NFRD). Projekt wprowadza bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze i zobowiązuje ​​duże firmy do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, takich jak: kwestie środowiskowe, społeczne, prawa człowieka i czynniki z zakresu ładu korporacyjnego. Dyrektywa nakłada również wymóg niezależnej certyfikacji i poddania audytowi przekazywanych informacji oraz zapewnienia ich lepszej dostępności – nakazuje ich publikację w specjalnej sekcji sprawozdań z zarządzania. Sprawozdawczość finansowa i zrównoważony mają być traktowane na takich samych zasadach, co ma zapewnić inwestorom do wiarygodnych, przejrzystych i porównywalnych danych.

Ustanowieniem standardów europejskich, na podstawie porad technicznych agencji europejskich zajmie się Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG).

Szerszy zakres zastosowania CSRD

Przepisy dyrektywy o sprawozdawczości niefinansowej odnoszą się do wszystkich dużych przedsiębiorstw i wszystkich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych w Unii Europejskiej. WW. podmioty będą odpowiadać również za ocenę informacji na poziomie swoich jednostek zależnych.

Poza powyższym, unijne przepisy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju znajdą zastosowanie względem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z uwzględnieniem ich specyfiki.

Zgodnie z zaproponowanymi przez Parlament Europejski zmianami, przedsiębiorstwa spoza UE generujące w Unii Europejskiej ponad 150 mln EUR przychodów netto ze sprzedaży i posiadające na terenie Unii Europejskiej co najmniej jedną jednostkę zależną lub jeden oddział zostaną objęte zakresem zastosowania CSRD – będzie ciążył na nich obowiązek publikacji sprawozdań o oddziaływaniu na środowisko, prawa człowieka, kwestie społeczne i ład korporacyjny.

Szczegółowe wymogi

Sprawozdania publikowane przez przedsiębiorstwa objęte zakresem zastosowania dyrektywy CSRD zostaną poddane obowiązkowej atestacji przez biegłego rewidenta lub niezależnego, akredytowanego certyfikatora, którego zadaniem będzie weryfikacja czy podmioty w sposób prawidłowy wywiązują się z obowiązujących na terenie Unii Europejskiej zasad sprawozdawczych. Podwykonawcy, zostaną natomiast zobowiązani do dostarczania swoim zleceniodawcom informacji wedle mniej rygorystycznych zasad.

Wejście w życie nowych przepisów CSRD

Wejście w życie dyrektywy dot. raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju ma nastąpić później niż dotychczas zakładano, tj. będzie rozłożone na trzy etapy:

  • 1 stycznia 2024 r. – dla przedsiębiorstw już podlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej (NFRD)
  • 1 stycznia 2025 r. – dla dużych przedsiębiorstw niepodlegających obecnie dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej (NFRD)
  • 1 stycznia 2026 r. – dla notowanych MŚP oraz małych i niezłożonych instytucji kredytowych i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń, z zastrzeżeniem że w okresie przejściowym będą one mogły skorzystać z odstępstwa i będą zwolnione ze stosowania dyrektywy do 2028 r.

Kolejne kroki

Parlament i Rada Europejska będą musiały formalnie zatwierdzić opracowane porozumienie w przedmiocie dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), zanim zostanie ono opublikowane w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Następnie, porozumienie wejdzie w życie w terminie 20 dni od daty publikacji, a jego postanowienia będą musiały zostać zaimplementowane do prawa krajowego państw członkowskich Unii Europejskiej.

Autor: aplikantka adwokacka Katarzyna Łukomska

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym  świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznychobsłudze crowdfundingutransakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także pozostałych uczestników rynku finansowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn