Dłużnik rozporządzający swoim majątkiem w obliczu niewypłacalności powinien mieć na uwadze przyszłe konsekwencje swoich działań.
8 kwietnia 2025
Do najczęstszych sposobów dysponowania majątkiem w okresie poprzedzającym utratę wypłacalności należą umowy darowizny czy sprzedaże pozorne służące „czyszczeniu” spółek lub prywatnych majątków. Dłużnik przygotowujący się do upadłości, rozporządza najbardziej wartościowymi przedmiotami na rzecz osób bliskich, członków rodziny, czy podmiotów powiązanych. Najczęściej nieodpłatnie albo za rażąco zaniżoną cenę.
Standardowym instrumentem prawnym ochrony wierzyciela przed działaniami nierzetelnego dłużnika, jest skarga pauliańska. Podobne rozwiązania przewiduje także prawo upadłościowe. Na jego podstawie czynności upadłego dłużnika mogą zostać uznane za bezskuteczne wobec masy upadłościowej.
Bezskuteczność znajduje zastosowanie nawet, gdy upadły działa w warunkach przymusu finansowego (jest zmuszony brakiem gotówki) i sprzedaje swój majątek za ceny rażąco niższe od wartości rynkowej, niezależnie od tego, czy cena mieści się w granicach wartości likwidacyjnej. W ten sam sposób podważone mogą zostać zawarte przez upadłego ugody sądowe, uznania oraz zrzeczenia się roszczeń.
Ochronę wierzycieli przed nierzetelnymi działaniami dłużników przynoszą również regulacje prawa karnego. Konieczne jest jednak wykazanie popełnienia przez dłużnika jednego z czynów zabronionych przewidzianych w kodeksie karnym.
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr Mateusza Pisarskiego opublikowanego dzisiaj w poradniku merytorycznym Nawigator Prawny gazety Rzeczpospolita, w którym autor wyjaśnia kwestie związane z ochroną wierzyciela przed rozporządzeniami upadłego dłużnika.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Analiza i porównanie SPR-PF-19 do SPR-PF-18
10 kwietnia 2025
KNF wzywa do przekazania pełnego rejestru informacji DORA
9 kwietnia 2025
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP