KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 · Rzeczpospolita · The Legal 500

Nowy rok, wielka zmiana. Od 2024 r. sam rozliczysz podatek z funduszy inwestycyjnych

Nowy rok przyniesie osobom fizycznym posiadającym jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych prawdziwie kopernikański przewrót w zakresie rozliczeń z tytułu podatku od zysków kapitałowych…

29 grudnia 2023

Zaledwie kilka dni dzieli nas od wejścia w życie przełomowych zmian z punktu widzenia osób fizycznych posiadających jednostki uczestnictwa (FIO/SFIO) oraz certyfikaty inwestycyjne (FIZ) funduszy inwestycyjnych. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, w przypadku takich osób dochód z tytułu odkupienia lub konwersji wspomnianych jednostek albo wykupu certyfikatów podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od zysków kapitałowych, według stawki 19% (tzw. podatek Belki). Zwolniona z podatku jest jednak zamiana jednostek uczestnictwa w ramach tego samego FIO/SFIO będącego tzw. funduszem parasolowym (funduszem inwestycyjnym z wydzielonymi subfunduszami). Zamiana jednostek wiąże się z odkupieniem jednostek uczestnictwa związanych z danym subfunduszem i nabyciem za uzyskane w ten sposób środki jednostek uczestnictwa w innym subfunduszu, w ramach tego samego „parasola”.

Dotychczas za pobranie podatku ze środków przeznaczonych do wypłaty inwestorowi oraz za odprowadzenie do właściwego urzędu skarbowego należnej kwoty podatku odpowiadały instytucje finansowe. Funkcję płatnika PIT pełnił albo fundusz inwestycyjny (w imieniu funduszu obowiązki te realizowało zarządzające nim TFI), a w przypadku FIZ gdy wypłata środków uzyskanych z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych następowała za pośrednictwem podmiotu prowadzącego rachunek papierów wartościowych (np. domu maklerskiego), obowiązki płatnika obciążały taki podmiot. Z perspektywy uczestnika funduszu było to rozwiązanie wygodne, choć nie pozbawione wad pod względem finansowym…

Powyższa treść stanowi fragment artykułu opublikowanego w dniu 29 grudnia 2023 r. w dodatku merytorycznym Rzeczpospolita w sekcji prawo i podatki oraz na portalu internetowym KancelarieRP.

Autorem artykułu jest Mariusz Biały, Counsel w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznychobsłudze crowdfundingutransakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

Załączniki do pobrania

  • Kontakt
    Kancelaria prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn